No menu items!
Ballina Opinione LEGJENDË, FUTBOLLI KOSOVAR ËSHTË NË DUAR TË SIGURTA

LEGJENDË, FUTBOLLI KOSOVAR ËSHTË NË DUAR TË SIGURTA

Sot bëhen dy vjet nga ndarja e papritur e legjendës tonë të futbollit, Fadil Vokrrit nga jeta.

Pa dyshim figura e ikonës tonë të futbollit nuk do të harrohet kurrë. Emri dhe veprat e tij do të mbeten në kujtesë të të gjithëve përgjithmonë.

Sidomos do të mbetet përgjithmonë në zemrat e bashkpunëtorëve më të afërt me të cilët arriti te depërtonte nëpër shumë rrugë me gjemba. Ato rrugë të vështira i lehtësuan disa akterë jashtëzakonisht të rëndësishëm që e ndihmuan Federatën duke e rrespektuar Institucionin në veçanti, siç është rasti i vëllëzerve Nexhat dhe Zija Shoshi dhe Fekmi Kongjelit të cilët jetojnë në Gjermani që shumë vite.

Personalitete këto shumë të respektuara edhe sot e kësaj dite në Federatën e futbollit të Gjermanisë që ishte sebep i pranimit tonë në UEFA e më pas edhe në FIFA.

Shumë njerëz nuk e dinë rëndësinë e asaj vendim marjeje pas së cilës Evropa na njohu tamam si shtet.

Por, pa aminin e Gjermanisë ne sot nuk do të ishim këtu ku jemi.

Dhe pas pranimit, Federata në krye me Agim Ademin ka shënuar rezultate briliante. Më të mirat në histori të futbollit tonë, këtë nuk mund ta harrojmë kaq shpejt se nuk jemi aq popull budalla.

A i keni analizuar ndonjëherë mirë rezultate prej se e mori timonin e Federatës Presidenti aktual Agim Ademi? Shumë e thjeshtë. Lider në Nation League dhe shumë pranë kualifikimit direkt nga grupi në Euro. Dhe kjo që po ndodh aktualisht me sulmet e disa mediave amatoreske drejt tij nuk është aspak serioze. Futbollistët e Kombëtares janë ata të cilët kanë shënuar rezultatet famtastike shkaku i raporteve të shkëlqyera dhe rrespektit që kanë për drejtuesit e Federatës.

Andaj, mos e prishni punën, sepse më nuk do të ketë kthim prapa, nuk do të këndellemi kurrë më, për këtë ata që synojnë ndryshime vend e pa vend pa kurrëfarë logjike, duhet të jenë të bindur. Do të shkatërrojnë gjithçka që është ndërtuar deri më tani.

Po mendojnë që është lehtë me udhëheq Federatën. Jo, jo.

Pas disa javësh të vuajtjeve pas largimit të legjendës tonë, dy bashkëpunëtorët më të afërt brenda Institucionit, Agim Ademi tani Kryetar, Eroll Salihu Sekretar dhe të gjithë pa dallim në zingjirin e punëve brenda Federatës kanë kryer dhe vazhdojnë të kryejnë punë briliante e cila shpresojmë të kurorëzohet me pjesëmarrjen në kampionatin evropian që do të kishte qenë arritje më tepër se e merituar.

Dhe pa dyshim që sukseset e arritura të ekipit aktual udhëheqës të Federatës pas largimit të legjendës Vokrri nga jeta, janë duke i penguar atyre që nuk ia donë të mirën futbolli tonë dhe sukseseve të Shtetit në përgjithësi

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Fitojnë Ballkani e Trepça ‘89

Ballkani dhe Trepça ’89, kanë shënuar fitore identike në ndeshjet e xhiros së 23 të Superligës së Kosovës në futboll. Skuadra e Ballkanit e...

Ish-futbollisti i Kosovës parashikon: Bledi Shkëmbi apo Bledar Devolli, humbja njërin mund ta lë pa punë

Elita e futbollit kosovar sot sjell një ndeshje jashtëzakonisht interesante dhe të fortë. Fjala është për përballjen Ballkani – Drenica e cila luhet në Suharekë...

Mesut Ozil i pafat, mbyll sezonin pas dëmtimit të rëndë në gju

Mesut Ozil u largua nga Arsenali në janar dhe iu bashkua skuadrës së Fenerbahce, me dëshirën për të fituar titullin kampion në Turqi. Gjithsesi...

Recent Comments