No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR HISTORIA E FUTBOLLIT TË KOSOVËS NË LIBRIN E GAZETARIT BRITANIK

HISTORIA E FUTBOLLIT TË KOSOVËS NË LIBRIN E GAZETARIT BRITANIK

Magazina e njohur britanike “GQ” i ka kushtuar një artikull të gjatë futbollit të Kosovës nga vitet e 80-ta e deri më sot nën titullin “Si ndihmoi futbolli rebel për t’u mbajtur gjallë identiteti kosovar gjatë luftës në Jugosllavi”. Ky artikull në fakt është një pjesë e shkëputur nga libri i gazetarit Robert O’Connor “Blood and Circuses”, i cili flet se si futbolli ndihmoi në mbajtjen gjallë të identitetit të shqiptarëve në luftërat e ish-Jugosllavisë, por edhe për futbollin dhe luftërat nëpër vende të ish-Bashkimit Sovjetik. Aty shfaqet rrëfimi i sekretarit të përgjithshëm të FFK-së, Eroll Salihu për historinë e futbollit të Kosovës, por edhe i shumë protagonistëve tjerë.

Linku i artikullit në GQ Magazine – kliko
Linku i librit “Blood and Circuses” – kliko
Profili i gazetarit britanik Robert O’Connor në twitter – kliko

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Milani i shpëton humbjes në minutën e fundit të ndeshjes

Milani e ka bërë një hap mbrapa në luftën për titullin e Serie A-së. “Rossonerët” kanë qenë sonte nikoqirë...

Insigne pas ndeshjes shpërthen keq me shokët e ekipit dhe trajnerin Gattuso

Lorenzo Insigne shumë i zemëruar me shokët e tij të skuadrës për mënyrën se si përfundoi Sassuolo-Napoli 3-3. Skuadra e De Zerbi rrëmbeu barazimin për...

Celina nuk e shpëton Dijonin nga humbja e radhës në Ligën 1

Dijoni vazhdon të ketë rezultate negative në elitën e futbollit francez. Në ndeshjen e vlefshme të javës së 28-të...

Astrit Selmani e konfirmon: E kam pranuar Kosovën, po pres ftesë nga trajneri

Futbollisti i talentuar shqiptar, Astrit Selmani pritet t’i bashkohet Kosovës për ndeshjet e muajit mars. Ylli i skuadrës suedeze,...

Recent Comments