No menu items!
Ballina SPORTE TJERA KOSOVA SIVJET PA EKIP NË LIGËN E KAMPIONËVE

KOSOVA SIVJET PA EKIP NË LIGËN E KAMPIONËVE

Kosova nuk do të ketë skuadër në edicionin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve në basketboll (Basketball Champions League).

Në fakt është Federata e Basketbollit të Kosovës që ka njoftuar se nuk do të delegojë asnjë skuadër në edicionin e ardhshëm të Basketball Champions League. Është ky niveli i parë i garave evropiane të FIBA-s, por jo niveli më i lartë evropian.

FIBA është vazhdimisht në garë me Euroligën për të joshur skuadrat më të mëdha evropiane. Edicionin e kaluar Liga e Kampionëve ishte vlerësuar niveli i tretë evropian pas Euroligës dhe EuroCup.

Kosova dy vjet është prezantuar në Ligën e Kampionëve, të themeluar në vitin 2016. Prishtina në dy edicionet e kaluara nuk ia ka dalë të kaloi raundin e parë kualifikues. Tani nuk do të ketë fare skuadër kosovare në Champions.

Në Kosovë është anuluar edicioni i basketbollit dhe nuk është shpallur kampioni. Po ashtu skuadrat pritet të kenë telashe financiare pasi të kthehen në gara. Skuadra kosovare megjithatë pritet të ketë në FIBA Europe Cup, që është niveli i katërt evropian.

“Skuadrat do të depozitojnë shumën prej pesëmbëdhjetë mijë euro në xhirollogarinë e FBK-së si formë garancioni për pjesëmarrje në gara ndërkombëtare”, thuhet në vendimin e Bordit të FBK-së.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Kosova mund të ketë telashe për shkak të Covidit në ndeshjet e marsit

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll muajin e ardhshëm nis një cikël tjetër kualifikues, atë të Botërorit “Katari 2022”. Do të grumbullohet më 22 mars,...

Muri i Atalantas bie pas 85 minutash, feston Reali

Fitore në frymën e fundit! Real Madrid gjen golin që ndoshta është tepër i rëndësishëm për fatin e kësaj përballje me eliminim direkt, duke...

City i pandalshëm edhe në Champions League

Manchester City është me një këmbë në fazën çerekfinale të UEFA Champions League, pasi ka mposhtur Borussia Monchengladbach në ndeshjen e parë me shifrat...

Presidenti i Dritës vjen me një reagim pasi u mposhtën sot në Prishtinë

Drita ka pësuar një humbje të hidhur e treta rresht përballë Prishtinës, por duket se kjo e fundit ishte më e hidhura.

Recent Comments