No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR PARALAJMËRON MINISTRJA: NËSE NUK RESPEKTOHEN MASAT FUTBOLLI PEZULLOHET SËRISH

PARALAJMËRON MINISTRJA: NËSE NUK RESPEKTOHEN MASAT FUTBOLLI PEZULLOHET SËRISH

Ministria në detyrë e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka mbajtur një takim me krerët e Federatës së Futbollit të Kosovës, ku i është kumtuar se lejohet rikthimi i stërvitjeve në grup në futboll për klubet e Superligës  e po ashtu ndeshjet e futbollit.

Dumoshi ka sqaruar se fillimisht lejohet kthimi i stërvitjeve dhe garat në Superligën e Kosovës, e pas disa javëve edhe ligat tjera. Por, ndeshjet pritet të fillojnë në qershor varësisht nga situata epidemiologjike. 

Dumoshi  ka bërë të ditur se nëse nuk respektohen masat e përcaktuara sipas udhëzuezit të Ministrisë së Shëndetësisë, atëherë mund të vijë deri te pezullimi i sërishëm i garave sportive.

“Ne si ministri do të përcjellim me seriozitetin më të madh dhe nga afër se si po menaxhohet organizimi i stërvitjeve dhe i garave në futboll në këtë kohë pandemie dhe nëse ka ndonjë parregullësi do të ndërmarrim masa konform sugjerimeve të institucioneve shëndetësore dhe nëse është e nevojshme do të ndërpresim prapë garat nëse nuk respektohen masat”, ka thënë Dumoshi.

Ndër të tjera MRKS, ka treguar se ndeshjet do të jenë pa shikues dhe do të ketë kujdes maksimal që sporti të mos jetë shkaktar që të infektohet edhe një person i vetëm nga COVID-19.

Kryetari i FFK-së Agim Ademi ka thënë se do të komunikohet me gjithë klubet e Superligës dhe do t’u kumtohet vendimi dhe po ashtu do t’u jepet udhëzuesi. Do të shpërndahen gjithashtu materialet e nevojshme për dezinfektim. Do t’u kërkohet klubeve që situatën ta kenë në kontroll në rend të parë mjekët e klubeve.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Del Piero: Lënia në stol e Ronaldos, veprim i zgjuar nga Pirlo

Alessandro Del Piero pranon se Juventusi e befasoi me lojën kundër Lazio. Ish-kapiteni bardhezi shton se lënia në stol e Cristiano Ronaldos ishte një...

Zidane: Nuk përfshihem në punët e gjyqtarëve!

Zinedine Zidane mbajti gjuhën, kur fliste për lojën e diskutueshme dhe, si gjithmonë, ndoqi politikën e tij për të mos folur për arbitrat. Polemikat për...

Batatina me propozim interesant për derbin gjilanas

Kryendeshja e javës së 24-t në Superligën e Kosovës në futboll sjell derbin gjilanas mes Dritës dhe Gjilanit. Ndonëse objektivat i kanë të ndryshme, prapë...

Ramadani: Mentaliteti është ajo që ka ndryshuar Prishtinën

Prishtina është skuadra më në formë në stinorin pranveror në kuadër të elitës së futbollit kosovar. Skuadra kryeqytetase e ka nisur mbarë pranverën në futbollin...

Recent Comments