No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR JA SI DO TË NDRYSHOJË “SANTIAGO BERNABEU”, ZBULOHET SEKRETI I ‘KLUBIT MBRETËROR’...

JA SI DO TË NDRYSHOJË “SANTIAGO BERNABEU”, ZBULOHET SEKRETI I ‘KLUBIT MBRETËROR’ (VIDEO)

“Santiago Bernabeu i ri” një objekt epikë 796 milionë eurosh do t’i shtohet ndërtesave arkitekturore të Madridit, duke e bërë atë një nga objektet më mbresëlënëse në botë. Mënyra se si do të vishet rreth perimetrit me baza speciale të teknologjisë LED dhe çatia me mundësi të hapjes do të jenë dy prej tipareve më të dallueshme të kësaj arene sportive, mirëpo pjesa më e rëndësishme që është mbajtur sekret deri tash nga klubi mbretëror ka të bëjë me brendësinë e stadiumit, transmeton FUTBOLLI.INFO. Projekti i cili tashmë ka nisur të zbatohet do ta bëjë ‘Santiago Bernabeun’ një stadium me fushën e gjelbër që do të ketë mundësi të tërhiqet brenda objektit.

Në fakt, në filozofinë e re të një objekti multifunksional ishte e nevojshme të kishte një mënyrë për të hequr fushën e lojës brenda disa minutash. Kësisoj, arena e re ‘Santiago Bernabéu’ do të përdoret për ngjarje të tjera, veçanërisht koncerte, madje edhe për ndeshje basketbolli në të ardhmen! Tottenham dhe Schalke tashmë e kanë një teknologji të tillë në stadiumet e tyre, e cila u lejon atyre ta tërheqin fushën e gjelbër në brendësi të objektit.

Ruajtja e fushës së gjelbër nuk është një detyrë e thjeshtë, pasi duhet të bëhet në temperaturën e duhur dhe në kushtet e duhura, në mënyrë që të mbahet në gjendje të shkëlqyeshme. Në thelb, duhet të krijohet një lloj “sere” në nëntokën e objektit, një strukturë që do të duhet të bëhet me shumë kujdes, në mënyrë që të mos shkaktojë dëme. Të mos harrojmë që ‘Bernabeu’ ndodhet në zemër të qytetit.

Qëllimi i Realit është të krijojë një stadium i cili do të jetë i hapur gjatë gjithë javës dhe për 24 orë në ditë, ku një numër ngjarjesh do të organizohen pa e dëmtuar fushën e lojës, duke mbuluar kështu nevojat dhe kërkesat e klubit dhe të vizitorëve të tij.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Deklaratë e përbashkët e Ademit dhe Salihut: “Grushtimi ynë”, sajesë e portalit që prodhon rrena!

Dy drejtuesit e futbollit kosovar, Agim Ademi e Eroll Salihu kanë reagur sonte me një deklaratë të përbashkët, pasi ditën e djeshme portali "Gazeta...

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Batatina: Meritat për fitore u takojnë lojtarëve, synojmë Evropën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina ka thënë se meritat për fitoren kundër Ballkanit u takojnë futbollistëve të tij. Llapi mposhti Ballkanin të dielën me...

Dukagjini fiton derbin ndaj A&N, ja të gjitha rezultatet e Ligës së Parë!

Dukagjini ka triumfuar në kryendeshjen e javës, derisa e ka mposhtur skuadrën e A&N në udhëtim me rezultat 1-0. Fitore tejet të rëndësishme ka realizuar...

Recent Comments