No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR CEFERIN: KUSH VENDOS SI BELGJIKA RREZIKON PJESËMARRJEN NË GARAT E UEFA-s

CEFERIN: KUSH VENDOS SI BELGJIKA RREZIKON PJESËMARRJEN NË GARAT E UEFA-s

Presidenti i UEFA-s kishte kohë që e bënte të qartë për të gjithë se titulli kampion në tavolinë nuk do të ishte një mundësi.

Kjo pasi sipas Ceferin kampionati duhej të luhej deri në fund për t’u quajtur i vlefshëm. Megjithatë Belgjika doli kundër rrymës dhe vendosi bëjë të kundërtën, duke e shpallur fituesin përpara kohe, ku Club Brugge është kurorëzuar kampion në bazë të renditjes aktuale.

Kjo gjë nuk i ka pëlqyer aspak Aleksander Ceferinit, që tashmë i ka njohur belgët me pasojat, ndërsa paralajmëron në këtë mënyrë edhe federatat e tjera për të mos ndjekur këtë rrugë. Kreu i qeverisë evropiane të futbollit bën me dije se ekipet belge dhe ato që mendojnë si ta mund të mos marrin pjesë në kompeticionet e UEFA-s sezonin e ardhshëm, ndërsa sa i përket rikthimit të futbollit, tregon se kampionati mund të luhet në korrik dhe gusht, qoftë edhe pa praninë e tifozëve, transmeton sportekspres.

“Ekipet belge dhe të tjerët që mendojnë një zgjidhje të ngjashme rrezikojnë të mos marrin pjesë në kompeticionet europiane sezonin e ardhshëm. Mendoj se kjo nuk është mënyra e duhur për të vepruar. Solidariteti nuk është një rrugë një kalimshe, nuk mund të kërkosh ndihmë dhe më pas të vendosësh se çfarë është e drejtë për ty. Futbolli pas dyerve të mbyllura nuk është njësoj si ai që luhet përpara tifozëve, por është më mirë të luash edhe pa publik dhe t’i transmetosh ndeshjet në TV se sa të mos luash fare. Njerëzit e duan futbollin, i sjell energji pozitive dhe me shumë mundësi do të luhet në korrik dhe gusht”, ka thënë Ceferin.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Sa më shumë që forcohet gara, aq më shumë rriten akuzat ndaj arbitrave

Arbitrat e futbollit në Kosovë janë në qendër të vëmendjes në fillim të stinorit pranveror, por jo për të mirë. Pas çdo xhiroje akuzat...

FFK mbajti trajnimin e parë online për sistemin VAR

Ekipi i projektit VAR në FFK është duke punuar me intensitet në procesin e implementimit të tij. Puna në këtë projekt ka...

Avni Nuha rizgjidhet kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës

Në Kuvendin e Punës dhe Zgjedhor të mbajtur nga Federata e Çiklizmit e Kosovës, delegatët ia kanë besuar edhe një mandat tjetër...

Chelsea vazhdon me fitore  në Premierligë

Skuadra e Chelsea po vazhdon më fortë të lartë në Premierligën angleze. Londinezët sonte kanë arritur të shënojnë fitoren...

Recent Comments