No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA BUNDESLIGA DORTMUND TREGON SE ËSHTË PËR TITULL, SHKATËRRON SCHALKEN

DORTMUND TREGON SE ËSHTË PËR TITULL, SHKATËRRON SCHALKEN

Borussia Dortmund ka shkatërruar me rezultatin e thellë 4-0 rivalët e të njëjtit qytet, Schalken. Në derbin e Ruhrit, ishin verdhezinjtë e Favre ata që dominuan. Në “Signal Iduna Park” megjithatë, diçka mungonte: Ajo atmosferë fantastike që “Muri i Verdhë” dhe pjesa tjetër e tifozerisë dhuronte javë pas jave.

Gjithsesi, futbollistët e Dortmund ia dolën dhe pa ndihmën e tifozëve. Haaland hapi serinë e golave, në minutën e 29-të. Pas një krosimi perfekt nga Thorgan Hazard, bomberi norvegjez shënoi golin e 10-të në Bundesliga në vetëm 9 takime.

Për të dyfishuar rezultatin, mendoi portugezi Raphael Guerreiro, që shënoi një gol shumë të bukur në një diagonale me të majtën. Me rezultatin 2-0, u mbyll pjesa e parë.

Në të dytën, Dortmund vazhdoi me të njëjtin ritëm, duke vazhduar dominimin përballë një Schalke të përgjumur. Thorgan Hazard shënoi me anë të një kundërsulmi, duke trefishuar shifrat, ndërsa Guerreiro me golin e dytë personal, vendosi rezultatin final në 4-0. Dortmund ngjitet në kuotën e 54 pikëve, vetëm një më pak se Bayerni kryesues.

Bundesliga, java 26

Borussia Dortmund – Schalke  4-0
Haaland 29;, Guerreiro 45′ 63′, Hazard 48′

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Batatina: Meritat për fitore u takojnë lojtarëve, synojmë Evropën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina ka thënë se meritat për fitoren kundër Ballkanit u takojnë futbollistëve të tij. Llapi mposhti Ballkanin të dielën me...

Dukagjini fiton derbin ndaj A&N, ja të gjitha rezultatet e Ligës së Parë!

Dukagjini ka triumfuar në kryendeshjen e javës, derisa e ka mposhtur skuadrën e A&N në udhëtim me rezultat 1-0. Fitore tejet të rëndësishme ka realizuar...

Llapi zbret Ballkanin nga froni

Llapi ia ka pamundësuar vazhdimin e kryesimit të kampionatit nga Ballkani. Fitorja e të dielës e ka vendosur Dritën në vendin e parë.  Llapi e ka...

Recent Comments