No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR THAÇI: MOSVAZHDIMI I KAMPIONATIT ME PASOJA PËR FUTBOLLISTËT

THAÇI: MOSVAZHDIMI I KAMPIONATIT ME PASOJA PËR FUTBOLLISTËT

Futbolli kosovar po vazhdon të jetë i pezulluar për afro 2 muaj, si shkak i pandemisë së koronavirusit.

Kjo ka bërë që futbollistët të dërgohen në shtëpi për t’u stërvitur individualisht, shkruan Olle.

Por rikthimi i kampionatit vazhdon të mbetet edhe një çështje në diskutim, ndërsa sipas trajnerit të njohur Arsim Thaqi, futbolli kosovar duhet të rifillon pasi do ishte më pozitive për klubet dhe vetë futbollistët.

“Personalisht mendoj se garat duhet të vazhdohen ku shpresoj që Ministria e Shëndetësisë do të lejojë një gjë të tillë, por data që do të propozohet shpresoj të jetë në përputhje me afatet kohore të dhëna nga UEFA pasi FFK duhet t’i përshtatet sistemit të garave”, tha fillimisht Thaqi.

“Nëse Ministria jep lejen që të fillon kampionati por që kuptohet me kushte shtesë për sigurinë e lojtarëve dhe stafit, duke marr për bazë edhe ndryshimet e rregullit për të bërë brenda ndeshjes pesëzëvendësime do kishte qenë më mirë pasi ekipet do të kalukojnë më mirë gjendjen fizike të lojtarëve të tyre dhe do kishte qenë më korrekte për ekipet dhe lojtarët që kampionati të zhvillohet dhe të përfundoj brenda fushave të gjelbërta”, shtoi ai.

Tutje, Thaqi ka thënë se ky pezullim mund t’i bëjë dëm më së shumti futbollistëve pasi mund t’iu bie të pushojnë nga stërvitjet për një kohë të gjatë.

“Ndërprerja si dhe përfundimi i kampionatit më së paku do të jetë në favor të futbollistëve, nëse lojtarët nuk kanë stërvitur dy muaj në fushë të hapur sipas përvojave të viteve të kaluara, atëherë ata mund të kalojnë për afro 4 muaj jashtë terreneve sportive duke ditur që në shumë skuadra faza përgatitore fillon në korrik”, përfundoj Thaqi.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Kosova mund të ketë telashe për shkak të Covidit në ndeshjet e marsit

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll muajin e ardhshëm nis një cikël tjetër kualifikues, atë të Botërorit “Katari 2022”. Do të grumbullohet më 22 mars,...

Muri i Atalantas bie pas 85 minutash, feston Reali

Fitore në frymën e fundit! Real Madrid gjen golin që ndoshta është tepër i rëndësishëm për fatin e kësaj përballje me eliminim direkt, duke...

City i pandalshëm edhe në Champions League

Manchester City është me një këmbë në fazën çerekfinale të UEFA Champions League, pasi ka mposhtur Borussia Monchengladbach në ndeshjen e parë me shifrat...

Presidenti i Dritës vjen me një reagim pasi u mposhtën sot në Prishtinë

Drita ka pësuar një humbje të hidhur e treta rresht përballë Prishtinës, por duket se kjo e fundit ishte më e hidhura.

Recent Comments