No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR FJALIMI I ALASDAIR BELL QË BINDI KONGRESIN E UEFA-s PËR PRANIMIN E...

FJALIMI I ALASDAIR BELL QË BINDI KONGRESIN E UEFA-s PËR PRANIMIN E KOSOVËS

Janë bërë katër vite që prej pranimit të Kosovës në shtëpin më të madhe të futbollit në Evropë, UEFA.

Me 3 maj 2016 ishte data historike e futbollit kosovar, shkruan Gazeta OLLE.

Në Kongresin e UEFA-s më 3 maj 2016, Kosova u bë anëtari i 55-të i shtëpisë evropiane të futbollit, me 28 vota pro, 24 kundër dhe 2 të pavlefshme.

Në 4 vjetorin e pranimit të Kosovës në UEFA nuk mund të mos kujtojmë fjalimin e Alasdair Bell, njeriut që i dha një ndihmë të madhe dhe të drejtë FFK-së në atë ditë kritike, kur Serbia dhe Zvicra ishin kundër të drejtës së Kosovës për të luajtur futboll.

“Kombet e Bashkuara nuk kanë kompetencë për t’i njohur shtetet, por shtetet i njohin shtetet. Nëse nuk je anëtar i OKB nuk do të thotë se nuk je shtet. Katër kriteret e të qenit shtet janë përcaktimi i territorit, popullata, qeveria dhe aftësia për të arritur marrëveshje me të tjerët”.

“Prandaj anëtarët e Kongresit do të vendosin vet nëse Kosova e meriton të pranohet në UEFA apo jo”, kishte thënë Bell në kongresin e UEFA-s, katër vite më parë.

Ky fjalim kishte bërë që shumë vende të ndryshojnë mendje dhe të votojnë ‘PRO’ pranimit të Kosovës.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Kosova mund të ketë telashe për shkak të Covidit në ndeshjet e marsit

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll muajin e ardhshëm nis një cikël tjetër kualifikues, atë të Botërorit “Katari 2022”. Do të grumbullohet më 22 mars,...

Muri i Atalantas bie pas 85 minutash, feston Reali

Fitore në frymën e fundit! Real Madrid gjen golin që ndoshta është tepër i rëndësishëm për fatin e kësaj përballje me eliminim direkt, duke...

City i pandalshëm edhe në Champions League

Manchester City është me një këmbë në fazën çerekfinale të UEFA Champions League, pasi ka mposhtur Borussia Monchengladbach në ndeshjen e parë me shifrat...

Presidenti i Dritës vjen me një reagim pasi u mposhtën sot në Prishtinë

Drita ka pësuar një humbje të hidhur e treta rresht përballë Prishtinës, por duket se kjo e fundit ishte më e hidhura.

Recent Comments