No menu items!
Ballina Opinione ÇIFTELI GAZETARI E SPORTIT DHE JO VETËM

ÇIFTELI GAZETARI E SPORTIT DHE JO VETËM

Shkruan: ANDIN LOKAJ

Kur po i lexoj disa shkrime analitike aq palidhje të “ekspertëve”, e as emrin në shkrimin e tyre nuk kanë guxim ta shkruajnë, qare spo ka truni pa u aktivizu: A jom t’u frymu si evropian, apo patjetër duhet me iu bashku shumicës që adhurojnë tingullin e dy-telëshit?

Definitivisht jom bind që s’ka shans me i ikë kësaj të fundit.

E me të është ngusht e identifikuar gazetaria sportive provinciale, e cila në rrënjët e saj – përveç mentalitetit të çiftelisë – është e kombinuar me turbo follk estrada, tallava dhe shansonjera “superfallc” të cilat po e emocionojkan Kryetarin e kryeqytetit.

Paramendoni, Prishtina është i vetmi kryeqytet që nuk e ka pasë asnjë rokenroll bend të njohur mysafir. Rokenrolli dhe futbolli janë të lidhur ngusht si Rolling Stones me Tottenham, apo Oasis me Man.City.

Gazetarë provincial në “tru” e dinë këtë fakt teorikisht, por kurrë nuk ta pranojnë sepse çiftelia mbetet pjesë e pandashme e tyre.

Dhe fatkeqësisht ky kolorit i gërditshëm mentaliteti e ka okupuar sistemin minimal pozitiv të gazetarisë sportive. Paramendoni sa shumë janë gazetarë të cilet për çdo ditë shkruajnë lajme 33 cent si psh; “Manchester United e don me çdo kusht Sanchon”, haha komedi, me dhjetëra lajme të tilla në ditë. Qyre ti super-lajmin, Manchester United e don me çdo kusht Sanchon…

Edhe që e don me çdo kusht çka? As fëmijët 10-vjeç si lexojin këto gjygym lajme.

“Patriotizmi me baterija” është një tjetër fenomen te kjo gazetari e jona.

Një fakt i cili më ka ra në sy e që është shumë qesharak është ai që shumica e gazetarëve të sportit, në veçanti futbollit, më shumë i respektojnë ata nga Shqipëria se kolegët e tyre me të cilët takohen shpesh.

Madje edhe kanë krijuar aleancë për të na mposhtur ata pak që mendojmë se ketu ka shtet. E nuk do t’ia dalin, kjo është e sigurt.

Ky grupacion i çifteli-gazetarëve paraqet rrezik për shtetin tonë dhe është duke vepruar nën urdhërat e atyre të cilët në thellësinë e mendimeve të tyre luten që Kosova mos të kualifikohet në Kampionatin Evropian, që do të kishte qenë suksesi më i madh i një Kombtareje.

Dhe është e turpshme që marrin guximin të sulmojnë Federatën e futbollit pa kurrëfarë arsye.

Midis 1 milion idiotësirave që janë bërë në këtë vend, dikush u kap te rasti minijaturë i Presidentit.

Po pse bre të nderuar nuk u kapët për atë rast para 10 vjetve a kur na paska ndodh por u nisët në sulm si hijena kur i arriti rezultatet më të mira në histori të futbollit kosovar?

Më 3 maj bëhen 4 vjet nga pranimi i Federatës në Kongresin e Budapestit.

I vetmi që nuk ishte atje isha unë.
Nuk isha atje sepse isha i vetmi kritikues i të ndjerit Vokrri.
Të gjithë gazetarët tjerë ishin në përkrahje të legjendës tonë. Ok, secili ka të drejtë të shprehet, por jo me fillozofi të çiftelisë.
E kam kritikuar tërë kohën Vokrrin ngase ka pasë gabime.
Por sot e them publikisht që e përkrahi Presidentin Agim Ademin dhe do ta perkrahi gjithmonë pa marrë parasysh se cilat do të jenë rrethanat në të ardhmen.
Pse? Shumë e thjeshtë. Shikoni rezultatet prej startit të Nations League.
Ata që e përmendin dhe dëshirojnë të njollosin emrin e Presidentit aktual duke aluduar tërë kohën në emrin e legjendës Vokrri, duhet të analizojnë mirë një gjë.
A e keni pyt vetvetën njëherë të vetme se sa ka qenë e vështirë të drejtohet Federata pas vdekjes së Vokrrit?
Dhe Presidenti Ademi me ekipin e tij e kanë kryer punën perfekt. Rezultatet e tregojnë realitetin.
E tash që e kemi Superligën të rraskapitur dhe më të lodhur në Evropë, Federata nuk ka faj.
Federata nuk i ka faj klubeve që shpenzojnë shumë e nuk kanë ide se si t’i kthejnë paratë. Se nuk ka koncept te klubet. Dhe ky avaz po vazhdon që 20 vjet.

Ka pasë kryetar të klubeve që kanë shpenzuar pas luftës më shumë se që shpenzojnë sot kryesitë e klubeve, por as ata e si duket as kryesitë e sotme nuk po e gjejnë rrugën e duhur.

(Autori është komentator në RTK)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Barcelona bën mrekullinë ndaj Sevillas, feston edhe Leipzig në Gjermani

Barcelona ka bërë përmbysjen e madhe kundër Sevilla dhe është kualifikuar në finalen e Kupës së Spanjës. Katalanasit triumfuan me rezultatin 3-0 në ndeshjen...

Milani i shpëton humbjes në minutën e fundit të ndeshjes

Milani e ka bërë një hap mbrapa në luftën për titullin e Serie A-së. “Rossonerët” kanë qenë sonte nikoqirë...

Insigne pas ndeshjes shpërthen keq me shokët e ekipit dhe trajnerin Gattuso

Lorenzo Insigne shumë i zemëruar me shokët e tij të skuadrës për mënyrën se si përfundoi Sassuolo-Napoli 3-3. Skuadra e De Zerbi rrëmbeu barazimin për...

Celina nuk e shpëton Dijonin nga humbja e radhës në Ligën 1

Dijoni vazhdon të ketë rezultate negative në elitën e futbollit francez. Në ndeshjen e vlefshme të javës së 28-të...

Recent Comments