No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR SHULKU: UEFA NUK NA KA NDARË MJETE PËR KLUBET

SHULKU: UEFA NUK NA KA NDARË MJETE PËR KLUBET

Sekretari i Federatës së Futbollit Shqiptarë, Ilir Shulku, në një prononcim për “Presheva Jonë” ka thënë se mjetet e dërguara nga UEFA për federatën tonë, por edhe të gjitha federatat e Evropës janë të destinuara për projekte dhe emergjenca, të cilat vlerësohen nga federatat, jo, sigurisht jo për klubet, ka thënë Shulku.

“UEFA në kuadër të praktikave të veta, ka një fond të paraparë, në të cilin mund të marrin pjesë federatat me anë të projekteve, e pastaj nëse ato projekte fitohen, ato implementohen nga ana e federatave përkatëse.
Kësaj rradhe, për shkak të virusit Covid19, UEFA ka vendosur që ato mjete që do të duhej të ndaheshin me projekte, tash të ndahen proporcionalisht dhe për të gjitha federatat, si dhe të jetë nën patronatin e federatave përkatëse që të shpenzohen, në varësi të nevojave.
UEFA mjetet prej 4.3 milion euro nuk i ka dhënë për t’ua shpërndarë klubeve. Ne si FSHF, më herët iu kemi ndarë futbollistëve paga, për shkak të vështirësive që ka sjellë virusi Covid19, por edhe sikur të mos kishim ndarë, do të ishte nën patronatin e federatës se ku t’i destinonin ato mjete. Jo, në FSHF nuk është kërkuar nga klubet e SuperLigës por nga asnjë klub që ato mjete të u ndahen, por, sic e paska thënë edhe sekretari i Federatës së Futbollit të Malit të Zi, ajo qështje as nuk diskutohet, sepse UEFA ato mjete nuk i ka ndarë për klube, por për projekte që kanë të bëjnë me zhvillimin e futbollit”, është shprehur sekretari Shulku.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Bledar Devolli tregon kush është trajneri më i mirë në Kosovë

Sot u zhvilluan dy ndeshje të xhiros së 22-të të Superligës së Kosovës në futboll. Ballkani u mposht minimalisht në derbin e javës nga Llapi...

Munishi tregon si e mposhti Llapi ish-skuadrën e tij Ballkanin

Xhiro e 22-të e Superligës së Kosovës sot na solli dy ndeshje të cilat ndikuan në ndryshimin e renditjes tabelare, duke e...

Deklaratë e përbashkët e Ademit dhe Salihut: “Grushtimi ynë”, sajesë e portalit që prodhon rrena!

Dy drejtuesit e futbollit kosovar, Agim Ademi e Eroll Salihu kanë reagur sonte me një deklaratë të përbashkët, pasi ditën e djeshme portali "Gazeta...

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Recent Comments