No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR VIDEO E RRALLË: HAPJA E TURNEUT TRADICIONAL “ISMET KRASNIQI”

VIDEO E RRALLË: HAPJA E TURNEUT TRADICIONAL “ISMET KRASNIQI”

Futbolli kosovar në vitet 1991 deri 1999 u zhvillua në kushte jashtëzakonisht të vështira, si pasojë e okupimit të vendit nga Serbia, e ku si rrjedhojë aktiviteti u zhvillua në fusha të improvizuara të futbollit. Gjendja e vështirë ekonomike e popullatës, por edhe maltretimet e shumta që i bënte policia serbe ndaj cilido që merrej me futbollin e pavarur të Kosovës nuk e zmbrapsen dëshirën dhe misionin e atyre që kishin marrë përsipër drejtimin e futbollit në atë periudhë, shkruan Futbolli.info. Në videon e mëposhtme e cila është publikuar në rrjetet sociale shihet momenti i hapjes së turneut tradicional kushtuar dëshmorit Ismet Krasniqi, i cili ishte vrarë nga okupatori serb. Pjesëmarrës të këtij turneut ishin Flamurtari, 2 Korriku, Traktori dhe Kosova (P). Në këtë video nga një fjalë rasti e mbajnë Agim Ademi, organizator i turneut, kryetari i atëhershëm i FFK-së, Rexhep Abdullahu dhe Ramë Buja, përgjegjës për sport në Parlamentin e Kosovës dhe anëtar i Lidhjes Demokratike të Kosovës në atë periudhë. Po ashtu, si gjithmonë në atë kohë afër sportistëve ishin edhe gazetarët Gani Kosumi e Bahtir Cakolli.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shokohet Serbia: Futbollisti i njohur refuzon të luajë për Serbinë zgjedh një kombëtare tjetër

“Çfarë tronditje! Uros Djurdjevic, sulmuesi i Sporting Gijon dhe një ish-anëtar i ekipeve kombëtare të juniorëve të Serbisë, do të luajë për...

FC Prishtina fiton për herë të dytë turneun “Adem Jashari” 

FC Prishtina e ka fituar për herë të dytë trofeun e turneut tradicional në futsall “Adem Jashari”. Në ndeshjen finale të edicionit të 12-të...

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Recent Comments