No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR THUMBOHET GJYQTARI QË FOLI KEQ PËR MARADONËN

THUMBOHET GJYQTARI QË FOLI KEQ PËR MARADONËN

Nuk vonoi përgjigjja e Diego Armando Maradonës ndaj gjyqtarit të finales së Botërorit të vitit 1990, Gjermani-Argjentinë 1-0, Edgardo Codesa.

Ky i fundit deklaroi se “e admiroj Maradonën si futbollist, për karakterin dhe lidershipin e tij në fushë, por si person e përbuz. Është një ndër personat më të këqinj që kam njohur në jetën time.”

Në fakt, në emër të Maradonës foli menaxheri i tij Stefano Ceci, i cili në Radio Kiss Kiss u shpreh:

“Diego ka qeshur kur ka lexuar deklaratat e Codesal mbi finalen e vitit 1990 mes Argjentinës dhe Gjermanisë. Ka menduar se, duke qenë që është harruar, Codesal do të ketë kërkuar disa minuta lavdi duke folur për të.”

Por përfaqësuesi i Maradonës ka më shumë për të thënë:

“Codesal u pezullua përjetë nga Federata Meksikane e Futbollit me akuzën e fiksimit të ndeshjeve. U caktua për të drejtuar Argjentinë-Gjermani, finalen e 1990, vetëm sepse ishte dhëndri i Arriagas, anëtarit të Komitetit të Arbitrave të FIFA-s. Kujtojmë që disa vite më vonë, Codesal e theksoi me forcë që kishte gabuar në penalltinë e akorduar pas ndërhyrjes së Sensinit ndaj Voeller. Kushedi pse ka ndryshuar mendje, ai që u bë pjesë e Komitetit të Arbitrave të FIFA-s në vitin 2002. E ku? Në Kore…”

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Duro: Ishte penallti, rregullat e thonë qartë!

Drita e ka fituar derbin e xhiros së 23-të të Superligës, duke e mposhtur Feronikelin si mysafir 2:1. Golin...

Nuhiu: U përqendruam në kundërsulme dhe në fund u shpërblyem

Trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu, është shprehur i lumtur me fitoren e arritur ndaj Feronikelit. Trajneri nga Maqedonia e...

Dramë në Drenas, Alidema e rikthen Dritën në pozitën e parë

Festim Alidema ka shënuar një supergol në minutën e 5-të të kohës shtesë, duke ia sjellë Dritës një...

Flet i pari i FFK-së: Asnjë lojtar nuk na ka refuzuar; Kosova i ka vetëm dy uniforma shpirtërore!

Muaji mars është muaji në të cilin Kombëtarja e Kosovës në futboll do t’i zhvillojë tri sfida shumë interesante. “Dardanët” do të ndeshen së...

Recent Comments