No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR A E KENI DITUR SE JEAN TIGANA E KA VIZITUAR KOSOVËN?

A E KENI DITUR SE JEAN TIGANA E KA VIZITUAR KOSOVËN?

Legjenda e futbollit francez, Jean Tigana, i cili njihej si këmbëshpejti, pas luftës e ka vizituar Kosovën, për t’i dhënë mbështetje komunitetit sportiv për t’u rimëkëmbur. Në fotot e siguruara nga “Futbolli.info” shihet interesimi i madh i tifozëve për ta parë nga afër legjendën franceze, derisa ai ishte pritur nga drejtuesit e sportit të asaj periudhe. Tigana luajti në klubet franceze Toulon, Lyon, Bordeaux dhe Marseille, derisa për Kombëtaren e “Gjelave” në periudhën 1980 – 1988 pati 52 paraqitje, ku fitoi edhe titullin e kampionit të Evropës në vitin 1984, në të cilin vit edhe ishte shpallur lojtar i vitit në Francë.

(nga e majta): prof. Sadik Krasniqi (drejtori i sportit) në atë kohë, Jean Tigana, Ismail Kasumi, gjenerali i KFOR-it francez në Kosovë dhe Agim Ademi, aktualisht president i FFK-së
Në foto shihen Agim Ademi dhe Ismail Kasumi me legjendën e futbollit francez, Tigana
Jean Tigana në vitet e 80-ta me fanellën e Francës

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Lajm i mirë për tifozët e Kosovës, Rashica po kthehet në formë

Me një lëvizje mjeshtërore kaloi një mbrojtës. E kaloi edhe mbrojtësin e dytë, duke shfrytëzuar potencialin e madh teknik. Pasoi një gjuajtje e bukur,...

Cassano paralajmëron Interin: Do të ishte një katastrofë e vërtetë

Antonio Cassano, ish-sulmuesi i Inter-it, Milan-it dhe Roma-s, ka folur në kanalin Youtube të gazetarit Stefano Borghi. Ish-futbollisti ka folur në lidhje me luftën për...

Paraqitje e shkëlqyeshme e Rashicës, Werderi triumfon me përmbysje

Werder Bremen ka arritur të fitojë me përmbysje ndaj Eintracht Frankfurtit me rezultat 2:1, duke i arkëtuar tri pikë tejet të rëndësishme. Milot Rashica “eklipsoi”...

Revolucion te Marseille! Prezantohen trajneri dhe presidenti i ri

Olimpique Marseille po përjeton një revolucion të vërtetë në klub, pasi ka ndryshuar trajner dhe president. Klubi francez ka bërë një komunikatë zyrtare, ku...

Recent Comments