No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR FIFA I JEP "INFUZION" ANËTAREVE TË SAJ, FFK DO TË PËRFITOJË 500...

FIFA I JEP “INFUZION” ANËTAREVE TË SAJ, FFK DO TË PËRFITOJË 500 MIJË DOLLARË

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) do të ndajë fonde operacionale për vitet 2019 e 2020 në vlerë prej 150 milionë dollarë (138 milionë euro) për federatat anëtare, si hap të parë të një plani për të ndihmuar në kalimin e krizës së rëndë të krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Këtë e ka bërë të ditur FIFA të premten.

Të gjitha 211 federatat anëtare të FIFA-s do të marrin nga 500 mijë dollarë (462 mijë euro) në ditët e ardhshme si dhe “çdo të drejtë të mbetur për vitet 2019 dhe 2020”. Kjo nënkupton se Federata e Futbollit të Kosovës do të pasurohet për të paktën 462 mijë euro në ditët në vazhdim.

“Pandemia ka sjellë sfida të jashtëzakonshme për të gjithë komunitetin e futbollit. Ne si organ drejtues botëror e kemi për detyrë që të jemi prezent dhe të përkrahim ata që po përballen me kërkesa të menjëhershme”, ka thënë presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“Kjo fillon duke ofruar asistencë të menjëhershme financiare për federatat tona anëtare, disa prej të cilave kanë telashe të mëdha”.

Infantino ka bërë të ditur se ky është vetëm hapi i parë në planin e gjerë lehtësues financiar që FIFA po e zhvillon për t’iu përgjigjur gjendjes së krijuar në komunitetin e futbollit.

FIFA ka bërë të ditur se menjëherë do të lëshojë këstin e dytë të “kostove operative” për 2020”, që është dashur të lëshohet në korrik. Në kushte normale shoqatat anëtare do të përfitonin prej tij vetëm pasi të plotësonin kritere specifike.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Përballja e Valon Berishës me përfaqësuesen e shtetit ku u lind dhe nga i cili u dëbua

Kosova është përballur me Suedinë në janar të vitit të kaluar. Por, si Kosova ashtu edhe Suedia luajtën me ekipet B. Ndeshjen miqësore që...

Sigal Prishtina fiton ndaj rivalit të vjetër

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Pejës me rezultat 94:84 (18:29, 29:19, 22:16, 25:20), në kuadër të javës së 22-të në FIVE...

Sejdiu: Fitore deçizive e Dritës në garën për titull

Trajneri i njohur mitrovicas, Gani Sejdiu mendon se fitorja e sotme e Dritës ndaj Feronikelit në Drenas (1:0) mund të jetë vendimtare...

Sahiti: Miqësorja me Lituaninë na shërben për t’u përgatitur më mirë për Suedinë e Spanjën

Drejtori sportiv i Kombëtares së Kosovës, Muharrem Sahiti vlerëson se miqësorja me Lituaninë më 24 mars do t’i japë mundësi Dardanëve për...

Recent Comments