No menu items!
Ballina SUPERLIGA BYLBYL SOKOLI FLET PËR FUTBOLLIN PAS PANDEMISË

BYLBYL SOKOLI FLET PËR FUTBOLLIN PAS PANDEMISË

Anulimi apo rifillimi i kampionatit janë temat më të përfolura ditëve të fundit në opinionin sportiv kosovar, shkruan inFokus.

Nëse vazhdohen ligat evropiane atëherë me gjasë ndeshjet do të zhvillohen pa shikues shkak i Covid-19.

Trajneri i njohur kosovar, Bylbyl Sokoli ka folur rreth rifillimit të kampionatit, mënyra se si mund të vazhdojnë ligat evropiane si dhe për prezencën e tifozëve në stadiume pas vazhdimit të kampionateve.

Sokoli thotë se ka propozime të ndryshme, disa mendojnë që kampionati të vazhdoj, disa thonë të ndërpritet.

“Aktualisht ka shumë propozime se si duhet të vazhdojnë kampionatet dhe ligat evropiane. Disa mendojnë se duhet të ndërpritet, të tjerët të përfundojnë me ndonjë garë shumë të shpejtë”, tha fillimisht Sokoli i njohur si ‘Proffa’.

Ish-trajneri i shumë skuadrave në Kosovë thotë se kampionati do të përfundoj me se largu deri në fund të gushtit, shton se ndeshjet do të zhvillohen çdo tri ditë.

“Garat në kampionatet kombëtare do të zhvillohen pa prezencën e publikut dhe do të përfundojnë maksimumi deri në fund të gushtit. Po ashtu edhe ligat evropiane do të zhvillohen pa prezencën e publikut dhe do të luhen me ndonjë sistem të përshpejtuar ( çdo 3 ditë), kurse kampionati i ri mund të vazhdoj me publik (të reduktuar), me masa te ndryshme të sigurisë”, deklaroi ai.

Për fund Sokoli tha se shkak i kësaj pandemie shumë klube mund të bankrotojnë, si dhe deklaroi se në Kosovë ndeshjet mund të zhvillohen pa prezencën e tifozëve deri në fund të vitit.

“Në vitin e ardhshëm presim vaksinën kundër Covid-19 dhe dalëngadalë kthimin në normalitet. Mund të ndodhë që gjatë kësaj periudhe shumë klube të bankrotojnë. Ne Kosovë presim të normalizohet situata tek në vitin e ardhshëm, kurse garat do të zhvillohen pa prezencën e publikut deri në fund të vitit”, përfundoj Bylbyl Sokoli.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shokohet Serbia: Futbollisti i njohur refuzon të luajë për Serbinë zgjedh një kombëtare tjetër

“Çfarë tronditje! Uros Djurdjevic, sulmuesi i Sporting Gijon dhe një ish-anëtar i ekipeve kombëtare të juniorëve të Serbisë, do të luajë për...

FC Prishtina fiton për herë të dytë turneun “Adem Jashari” 

FC Prishtina e ka fituar për herë të dytë trofeun e turneut tradicional në futsall “Adem Jashari”. Në ndeshjen finale të edicionit të 12-të...

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Recent Comments