No menu items!
Ballina Opinione SPORTI DHE COVID-19

SPORTI DHE COVID-19

Shkruan: Ibër ALAJ

Humbjet që duhet menaxhuar në sport, 31 ditë sot (edhe sa dite do të jenë….nuk e dimë) nga ndalimi i aktiviteteve sportive në vendin tonë, dukë shikuar situatën që jemi aktualisht, duhet të ketë studim të hollësishëm, si duhet të ndërmerren masa në menaxhimin e krizave në sport.

Pra, është e domosdoshme duke vlerësuar brenda kornizës së përgjithshme bazuar në rishikimin e literaturës.
Një fatkeqësi natyrore ose kolaps ekonomik, i ndodhur kudo në botë, prek të gjitha fushat sociale dhe kulturore në kontekstin e informacionit dhe ndërveprimit.

Është e rëndësishme për të kapërcyer procesin me humbjen minimale, duke bërë konkluzione nga procesi dhe planifikimin për të ardhmen në menaxhimin e krizës.

Sot, sporti është në pozitë të masës së zhvillimit dhe statusit.

Kriza në menaxhimin e sporteve çon në humbjen e prestigjit dhe vlerës në organizatat sportive para çdo gjëje tjetër.
Mendohet se është një domosdoshmëri për të bërë vlerësimin strategjik dhe përgatitjen paraprake në menaxhimin e krizave në sport duke marrë parasysh ngjarjet në të kaluarën.

Pra si duhet kaluar ketë situatë; kërkesat e organizatave sportive duhet të jenë reale me qëllim të tejkalimit të situatës se pandemisë, të gjitha palët apo hisedarët duhet të përgjigjen për përgjegjësinë që kanë duke ofruar argumente të sakta në funksionimin e organizatave sportive që janë me statut të OJQ, Aksionar apo Privat me plan të biznesit të qëndrueshëm duke menaxhuar planin e riskut në fazën e pandemisë apo jemi të gjithë pa planifikim të riskut.

(Autori është drejtor i Departamentit të Sportit n MKRS)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Ferizaj në krizë të thellë, paralajmëron mundësinë e tërheqjes nga garat

Ferizaj është në gjendje shumë të vështirë financiare. Klubi i madh kosovar aktualisht ndodhet në Ligën e Parë, por është në një...

Agim Sopi i kundërpërgjigjet Abedin Zekës, sqaron situatën e Traores

Agim Sopi, trajneri shqiptar i klubit suedez, Osterlen FF, po akuzohet nga presidenti i Trepça 89, Abedin Zeka, se orkestori transferimin e...

Dy talente të futbollit llapjan në prova te Galatasaray

Kosova tash e sa kohë është dëshmuar si çerdhe e talenteve të futbollit dhe gjithnjë e më shumë futbollistët e rinj po...

Kryeziu para ndeshjes me Gjilanin: Arbëria nuk ka asgjë për humbur, udhëtojmë vetëm për fitore

Futbollisti i Arbërisë së Dobrajës, Almir Kryeziu e ka komentuar ndeshjen e radhës skuadrës së tij në Superligën e Kosovës. Në kuadër të javës së...

Recent Comments