No menu items!
Ballina Opinione PAKO E FFK-SË, MË E MIRA DERI MË TASH NË RAJON

PAKO E FFK-SË, MË E MIRA DERI MË TASH NË RAJON

Shkruan
Ardian LLUMNICA

Kjo pandemi që e ka atakuar globin natyrisht që e ka goditur edhe sportin në përgjithësi e futbollin në veçanti.

Duhet ta kuptojmë një fakt që jemi në situatë që asnjëherë më parë nuk ka qenë futbolli dhe si të tillë duhet ta menaxhojmë ashtu siç mundemi dhe me aq sa mundemi.

Shteti tashmë ia ka zgjatur dorën sportit, natyrisht me aq sa ka mundësi. Ditë më parë Qeveria e Kosovës e ka ndarë pakon e saj emergjente për ndihmë në sport, duke ia dedikuar 5 milionë euro Ministrisë për Kulturë Rini dhe Sport.

Edhe komunat po ashtu po e bëjnë një gjë të tillë, për shembull sot Komuna e Prishtinës ndau 100 mijë euro për klubet e kryeqytetit.

Klubet duhet ta shikojnë edhe mundësinë që të përfitojnë nga pako tjetër financiare që shteti e ka ndarë për ndihmë të bizneseve.

Duke e parë se alokimi i mjeteve nga ministria ka procedurë që merr kohë Federata e Futbollit e Kosovës sot bëri hapin e saj fillestar për ndihmë klubeve.

Natyrisht që kjo nuk është e mjaftueshme por gjithsesi duhet të jetë e mirëseardhur për çdo klub në këtë kohë krize.

Madje duke i analizuar lëvizjet në Rajon kjo del të jetë pako më e mira deri më tani që një Federatë e ka bërë, por gjithsesi Federata duhet të bëjë edhe përpjekje tjera dhe ta shfrytëzojë çdo mundësi eventuale që t’ju dalë në ndihmë prapë klubeve.

Zërat që një klub i Superligës do të duhej të ndihmohej me 150 mijë euro janë të cektë.

Federata jonë nuk është aq e madhe që të ketë mjete “pa-limit” dhe t’i plotësojë apetitet e secilit nga ne. Madje i cekët është edhe “këshillimi” që mjetet e parapara për investime të shndërrohen në ndihma sepse këto kanë një procedura të dislokimit.

Futbolli në këtë fazë ka nevojë për unitet dhe nuk ka nevojë për zëra të tillë që çojnë selame për t’i arritur agjendat dhe apetitet e tyre personale e individuale .

Urojmë që në javët e para të muajit maj t’i kthehemi fushave të blerta që kësaj radhe janë më të blerta se kurrë dhe ta mbyllim në mënyrën sa më të mirë të mundshme këtë kampionat.

(Autori është trajner dhe analist televiziv i futbollit)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shpërthen Pirlo: Shikoni ndeshjet dhe pastaj komentoni, do më tregoni ju se çfarë duhet të bëj?!

Zhgënjimi për barazimin ndaj Veronës ka qenë i madh në kampin e Juventusit dhe kjo gjë u pa qartë edhe te trajneri Andrea Pirlo,...

Klopp do të largohet nga Liverpool, kjo është oferta që e josh!

Kohës së Jurgen Klopp në krye të Liverpoolit duket se po i vjen fundi. Kjo është ajo që bëjnë me dije mediat angleze, sipas...

Superliga vazhdon sot me dy ndeshje, derbi zhvillohet në Podujevë

Sot do të zhvillohen dy ndeshjet e radhës në kuadër të javës së 22-të në Superligën e Kosovës në futboll. Kampioni në fuqi, Drita, pritet...

Bayern blindon talentin, arrin akordin për rinovimin e kontratës

Para pak ditësh Gjermania mundi të bindë Jamal Musiala të bashkohet me kombëtaren e “Panzerave” dhe jo të Anglisë. Mbrëmjen e djeshme ka pasur...

Recent Comments