No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR UEFA mendon ta ndryshojë formatin e Evropianit

UEFA mendon ta ndryshojë formatin e Evropianit

Kampionati Europian 2020 u shty me një vit për shkak të pandemisë globale të koronavirusit, pasi UEFA vlerësoi se do të ishte e drejtë t’u lihej hapësirë klubeve që të përfundonin ligat kombëtare dhe ato europiane.

Ky Europian pritej të ishte më i veçanti, pasi ishte planifikuar të luhej në 12 qytete të ndryshme të “kontinentit të vjetër”, duke startuar nga Roma në muajin qershor, por tani gjithçka është shtyrë për plot një vit.

UEFA ka miratuar datat e reja të Europianit, por nuk ka miratuar ende kalendarin e ri dhe stadiumet pritëse, pasi momentalisht është në kontakt me të gjitha palët për të monitoruar situatën me luftën kundër Covid-19.

Sipas mediave angleze, qeveria europiane e futbollit po merr në konsideratë ndryshimin e kalendarit dhe zhvillimin e Europianit në një ose maksimumi dy shtete, ashtu siç është vepruar historikisht me këtë kompeticion.

Shkak është bërë fakti që në shumë vende do të jetë e vështirë të luhet me tifozë para vitit 2021, ndërsa edhe përfshirja e shumë shteteve e qyteteve, do të sillte lëvizje të shumta të njerëzve, çka mund të përbënte rrezik.

Kështu Ceferin, që ka qenë kundër Europianit në shtete të ndryshme (ky model ishte vendosur nga Michel Platini), po negocion me palët për të përzgjedhur vetëm një shtet për organizimin e kompeticionit, me qëllim që të menaxhohet më mirë dhe të ketë më pak problem.

Edhe një zëdhënës i UEFA-s, i kontaktuar për këtë çështje, nuk e mohoi se po merret në konsideratë si opsion, por theksoi se momentalisht nuk ka asnjë vendim zyrtar dhe se nuk do të ketë pa u normalizuar situate nga Covid-19.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Faqja e UEFA-s ia uron ditëlindjen Arbër Zenelit me një video nga het-triku ndaj Azerbejxhanit

Faqja zyrtare e UEFA-s në Twitter ia ka uruar ditëlindjen sulmuesit Arbër Zeneli me anë të një video nga het-triku i tij i paharrueshëm...

Joshua provokon Fury: E pres në duel, ai e di që unë jam “shefi”

Boksieri britanik Anthony Joshua, kampion bote në peshën e rëndë (kategoritë IBF, WBA e WBO) u shpreh se është i gatshëm të duelojë kudo...

Ja kush janë 10 futbollistët më të shtrenjtë në botë

“KPMG Football Benchmark” ka përpiluar listën e 10 futbollistëve më të shtrenjtë në botë, duke përjashtuar sulmuesin norvegjez të Borussia Dortmund, Haaland, çmimi i...

Telashe të mëdha për Boateng; po hetohet se dhunoi ish-të dashurën, e cila u vetëvra më pas

Jerome Boateng po hetohet nga Prokuroria Publike e Mynihut për plagosje të Kasia Lenhardt, ish-të dashurës së tij, e cila bëri vetëvrasje dy javë...

Recent Comments