No menu items!
Ballina KRYESORE Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi rrëzon Besim Hasanin nga kreu i KOK-ut

Ismet Krasniqi është presidenti i ri i Komitetit Olimpik të Kosovës për ciklin olimpik 2021-2024. Krasniqi arriti ta rrëzonte nga kjo pozitë pas më shumë se dy dekadave, Besim Hasanin. 

Nga 105 delegatë të pranishëm, 53 vota mori Krasniqi, 41 Hasani dhe 11 kandidatja nga Federata e Basketbollit të Kosovës, Linda Shala. 

Kandidatura e Krasniqit erdhi nga Federata e Karatesë së Kosovës. 

Hasani uron Krasniqin: Ishte fitore e merituar 

Tashmë ish-presidenti i KOK-ut, Besim Hasani, e ka pranuar me sportivitet humbjen në garën për të parin e këtij Komiteti, duke i uruar suksese Ismet Krasniqit.

”Të nderuar delegatë, dëshiroj t’iu falënderoj për bashkëpunimin që e kemi pasur për më shumë se dy dekada, ku kemi arritur të avancojmë sportin që ka autoritet në botën ndërkombëtare. Uroj që Ismet Krasniqi si kryetari i ri i KOK-ut ta shtyejë këtë proces më tutje. Ishte fitore më se e merituar dhe i uroj suksese e plotë shëndet”, deklaroi Hasani.  

Krasniqi ia dedikon fitoren vëllait të tij

Presidenti i ri i KOK-ut, Ismet Krasniqi, ia ka dedikuar fitoren vëllait të tij, që sipas tij, ishte motivi kryesor për të arritur deri në këtë pikë.

“Iu falënderoj për përkrahjen dhe mundësinë. Iu premtoj që vota juaj nuk do të shkojë dëm. Unë do të sakrifikoj për juve. Unë jam humbësi e ju jeni fitues. Me zemër dhe shpirt bashkë do të ecim në rrugëtimin tonë. Këtë fitore ia dedikoj njeriut që më ka dhënë motivim, është vëllai im”, u shpreh pas fitores Krasniqi.

Majlinda Kelmendi jep dorëheqje nga kandidatura për anëtare të bordit

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi ka dhënë dorëheqje nga kandidatura për anëtare të bordit.

“Dua të uroj presidentin e ri për postin në KOK, një post me përgjegjësi për të cilin e uroj. Jap dorëheqje prej kandidaturës prej anëtare të bordit për shkak të angazhimeve të shumta që i kam. Kështu që, dua ti njoftoj të gjithë që jap dorëheqje“, ka thënë Kelmendi.

Pas zgjedhjes së kryetarit të ri të KOK-ut, do të emërohet edhe bordi i ri.

Në vend të Kelmendit, Musa Hajdari do të përfaqësojë sportistet në kandidaturën për bordin e KOK-ut. /Koha/

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Ky është futbollisti me çmimin më të lartë në Superligën e Kosovës

Forma fenomenale nga Mirlind Daku në këtë sezon i është rritur edhe vlera në treg, ku nga 300 mijë euro, tani ka...

Barça dhe Juventus, luftë e ashpër për Kun Agüero

Sikurse shkruan sot katalanasja “Sport”, Barça ka vendosur të futet në garë për Kun Agüero. Pas disa ditësh reflektimi, klubi Blaugrana duket i bindur:...

B*OMBA NGA SPANJA: “Mbappe do të luajë te Reali sezonin tjetër”

Kylian Mbappe dhe Real Madrid do të bashkohen së shpejti. Bomba e lëshuar nga emisioni “Chiringuito” në Spanjë ka bërë xhiron e rrjeteve sociale. Ka...

Kjo është arsyeja e mungesës së Ramosit në ndeshjen kundër Liverpoolit

Kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Mbrojtësi spanjoll është duke u shëruar nga lëndimi...

Recent Comments