No menu items!
Ballina KRYESORE A do të jetë Arsene Wenger përzgjedhës i Kosovës?

A do të jetë Arsene Wenger përzgjedhës i Kosovës?

Shkruan: Andin Lokaj

Takimi i kryetarit të FFK-së Agim Ademit me ikonën botërore të futbollit në Katar gjatë Botërorit të klubeve lë të kuptojë se diçka serioze për futbollin tonë mund të ndodh në të ardhmen e afërt.

Një ndër personalitetet më të shquara dhe më të mëdhenj në menaxhmentin e futbollit botëror me vite të tëra, njihet si një strateg që ka dëshirë të nisë projekt nga zeroja, me lojtarë të rinj dhe të talentuar.

Ai e din që Kosova është destinacioni perfekt për të. Dhe e din që kemi ekip të fortë dhe nuk ka dyshim që do të krijonte skuadër edhe më serioze në skenën ndërkombëtare

Dhe takimi i Kryetarit të FFK-së Agim Ademi gjatë Botërorit të klubeve me francezin legjendar lë të kuptojë se diçka e madhe mund të ndodhë pas apo edhe gjatë ciklit kualifikues për Botërorin Katar 2022. Varësisht prej rezultateve që do të regjistrohen në ndeshjet e para. Ngase rezultatet janë ato që do të vlejnë tash e tutje për Federatën. E rezultatet nënkuptojnë kualifikimin në Botëror dhe evropian.

Mund t’ju duket e pamundur që ikona e futbollit botëror dhe pa dyshim një ndër menaxherët më famoz në dy dekadat e fundit , francezi Arsen Wenger është në radarin e Kombëtarës tonë.

Por gjërat janë më serioze se që mund të konkludojnë njerëzit pas leximit të këtyre rreshtave.

Wenger rekord 6 herë fitues i trofeut më të vjetër në futboll, atij anglez FA Cup, kishte shfaqur interesim për Kombëtaren tonë që nga dueli Angli- Kosovë i zhvilluar në Southampton. Aty ai e pa që Kosova nuk i frikësohet asnjë Kombëtareje dhe kur kompletohet në formacion është e gatshme të përballet me fuqitë më të mëdha të futbollit botëror. Mund të paramendojmë sa më të fuqishëm do të kishim qenë nën menaxhmentin e Wenger.

Ai njihet si idhtar dhe aplikues i futbollit ultra-ofenziv dhe atraktiv.

Përvoja e këtij mjeshtri që punon në detaje për lojtarët tanë do të kishte qenë super-motiv për kualifikimet e ardhshme.

Wenger është person i cili ka dëshirë që të nisë aventurë të re dhe të punojë me lojtarë të rinj e jo me “yje”, egot e të cilëve nuk ka nerva të humbë kohë duke i kontrolluar.

Ngase një sjellje e tillë eventuale e futbollistëve e vështireson punën për kualifikim në eventet më të mëdha për të cilat kemi aq shumë nevojë të reklamojmë shtetin.

Marrëdhëniet e numrit një të futbollit tonë me Wenger janë aq të fuqishme sa që kontaktet janë në baza ditore. Dera e Wenger për Federatën tonë të futbollit tanimë është e hapur dhe herët apo vonë misioni i pamundur për shumë skeptikë mund të kompletohet.


Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Deklaratë e përbashkët e Ademit dhe Salihut: “Grushtimi ynë”, sajesë e portalit që prodhon rrena!

Dy drejtuesit e futbollit kosovar, Agim Ademi e Eroll Salihu kanë reagur sonte me një deklaratë të përbashkët, pasi ditën e djeshme portali "Gazeta...

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Batatina: Meritat për fitore u takojnë lojtarëve, synojmë Evropën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina ka thënë se meritat për fitoren kundër Ballkanit u takojnë futbollistëve të tij. Llapi mposhti Ballkanin të dielën me...

Dukagjini fiton derbin ndaj A&N, ja të gjitha rezultatet e Ligës së Parë!

Dukagjini ka triumfuar në kryendeshjen e javës, derisa e ka mposhtur skuadrën e A&N në udhëtim me rezultat 1-0. Fitore tejet të rëndësishme ka realizuar...

Recent Comments