No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Ceferin: Jemi kundër krijimit të Superligës Evropiane, formati aktual është OK!

Ceferin: Jemi kundër krijimit të Superligës Evropiane, formati aktual është OK!

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin ka hedhur poshtë zërat që kanë qarkulluar sëfundmi në media për krijimin e Superligës Europiane, duke nënvizuar se qeveria e futbollit europiane është kundër krijimit të këtij kompeticioni.

“Ne e kemi bërë të qartë në disa raste se UEFA është plotësisht kundër krijimit të një Superlige. Parimet e solidaritet dhe promovimit nuk janë aspak të negociueshme. Ky sistem që kemi e bën futbollin europian që të funksionojë dhe Champions League kompeticionin më të fortë në botë”, shpjegoi presidenti në një deklaratë zyrtare.

Deklaratat e fundit të ish-presidentit të Barcelonës, Josep Maria Bartomeu se klubi katalanas ka pranuar të jetë pjesë e Superligës Europiane, kanë vendosur në lëvizje edhe FIFA-n që ka dalë me një deklaratë duke nënvizuar se nuk është në dijeni për asgjë lidhur me këtë kompeticion të ri europian.

“FIFA nuk është në dijeni të ndonjë marrëveshjeje. Siç e thamë dhe javën e kaluar, kompeticioni i ashtuquajtur Superliga Europiane shfaqet herë pas herë në media të ndryshme dhe FIFA nuk dëshiron të komentojë për këtë. Tashmë ka struktura institucionale të futbollit të mirë themeluara, të cilat mund të merren me këtë çështje”, shkruhet në deklaratën e qeverisë së futbollit botëror.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Kuka ndalet në gjysmëfinale, lufton për të bronztën

Loriana Kuka është ndalur në gjysmëfinale të Evropianit të xhudos që po mbahet në Lisbonë. Kuka është mposhtur me...

Ngritja e madhe e futbollit kosovar

Edicioni i sivjetmë në elitën e futbollit kosovar është duke i numëruar hapat e fundit para se ta mbyllë një garë jashtëzakonisht...

Rebic kalon Milan në avantazh me një super gol (Video)

Është zhbllokuar në minutën e 13-të ndeshja mes Milan-it dhe Genoa-s, e vlefshme për javën e 31-të të Serisë A. Kanë qenë kuqezinjtë që kanë...

Munishi flet për aventurën e tij te Gjilani

Trajneri i mirënjohur dhe karizmatik në futbollin e Kosovës, Ismet Munishi e ka nisur një aventurë të re te skuadra e Gjilanit. Në një periudhë...

Recent Comments