No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Pandemia shkurton premitë e Championsit dhe Europa Leagues

Pandemia shkurton premitë e Championsit dhe Europa Leagues

UEFA do të zvogëlojë çmimet e saj për garat e klubeve evropiane për pesë vitet e ardhshme. Një vendim i marrë pas krizës së sjellë nga urgjenca Coronavirus.

Sipas Times, UEFA u tha 55 federatave të saj anëtare se 575 milion euro humbën sezonin e shkuar (Champions dhe Europa League) për shkak të të ardhurave të reduktuara nga të drejtat televizive dhe sponsorizimet, shkaktuar nga pandemia.

UEFA pritej të shpërndante shkurtimet për dy deri në tre vjet, por një letër dërguar shoqatave zbulon se vendimi është marrë për për pesë vjet.

Për shembull, klubet angleze do të shohin 4% ulje të çmimeve për secilin nga pesë sezonet.

Caratteristiche Champions League FIFA 19 - Sito ufficiale EA SPORTS

Manchester City, klubi me fitimin më të lartë të Anglisë sezonin e kaluar, pritej të merrte mbi 96 milion euro nga sezoni i kaluar në Ligën e Kampionëve, sipas analistit financiar Sëiss Ramble, kështu që një prerje prej 4% do të shihte që të ardhurat e tyre të bien nga 3.8 milion, deri në 92.2 milion.

Rënia e të ardhurave pason uljen e numrit të ndeshjeve nga UEFA, pas vendimit për të luajtur çerekfinale dhe gjysmëfinale në një ndeshje të vetme me kompensim edhe për transmetuesit dhe sponsorët për vonesat e shkaktuara nga virusi.

“Ne kemi parë zbritje prej 330 milion në Premier League, 200 milion në Bundesliga, ne jemi në proces të finalizimit të shifrave me UEFA që parashikojnë një ulje prej 575 milion për të drejtat televizive të garave ndërkombëtare, para që nuk do të shpërndahen, që do të godasin maja e piramidës sonë”.

Kështu foli Andrea Agnelli, president i ECA, gjatë fjalës hapëse të Asamblesë së 24-të të Përgjithshme të shoqatës së klubeve evropiane, në fillim të shtatorit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Reklamë
Reklamë

Të fundit

Dy autogola dhe Messi “show”, Barcelona “manita” ndaj Getafes

Nuk e pati të lehtë sa duket nga rezultati, por Barcelona arriti të marrë tre pikë ndaj Getafes dhe të vazhdojë ndjeksjen...

Kosova VR siguron kalimin në Ligën e Dytë

Kampionati në Ligën e Tretë të futbollit kosovar ka për t’i zhvilluar edhe tri ndeshje deri në mbyllje të këtij edicioni, mirëpo...

Napoli turpëron Lazion

Napoli ka marrë një fitore spektakolare në shtëpi ndaj Lazios me shifrat e thella 5:2, duke i turpëruar kryeqytetasit.

Adnan Januzaj realizon gol për Sociedadin

Futbollisti shqiptar me pasaportë belge, Adnan Januzaj ka arritur të shënojë gol në sfidën që skuadar e tij Real Sociedad po e...

Recent Comments