No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Seedorf: Ka racizëm në futboll, më pak se 1% janë trajnerë dhe...

Seedorf: Ka racizëm në futboll, më pak se 1% janë trajnerë dhe drejtues me ngjyrë

Më në fund, një koment për një temë shumë të ndjeshme: racizmi në botën e futbollit. Më shumë sesa një mendim, Seedorf trondit me shifra dhe fakte, për të nxjerrë në pah një pabarazi të dukshme: “Nuk e them unë, numrat e konfirmojnë. Duhen të njëjtat mundësi për të gjithë, i njëjti trajtim. Merrni shembullin tim, pikët që grumbullova, 35 pikë në 19 ndeshje, dhe u pushova nga Milani. Trajnerët që erdhën pas meje morën më pak pikë, por mbijetuan një vit i tërë.

Kësisoji, ju pyesni veten se cilët janë parametrat e vlerësimit? Cilat janë kriteret? Dhe kjo nuk lidhet vetëm me mua. Sa trajnerë ose menaxherë me ngjyrë zënë pozicionet përkatëse në futbollin europian? Po si drejtues federatash? Përqindja është shumë e ulët, 1% ose më pak. Diversiteti që shohim në fushë nuk pasqyrohet në stola ose në menaxhim. Është diçka e lidhur me shoqërinë dhe futbolli pasqyron atë që ndodh në shoqëri”.


Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Penza fiton ndaj Prishtinës dhe kalon në finale

Pikët e amerikanës Gabrielle Cooper, me sirenë ia siguroi finalen Penzës në “play-offin” e Superligës për femra. Penza ka...

Dortmundi skuadra e parë në Europë që u jep hapësirë më së shumti të rinjve

Observatori i Futbollit, CIES, ka publikuar ditën e sotme një tjetër studim të kryer prej tyre, ku listojnë klubet më të mira...

Gafa e portierit të Fenerbahçes bëhet “hit” në internet

Gafa e portierit të Fenerbahçes, Atlai Bajindir është duke bërë xhiron e internetit. Gardiani 22-vjeçar, pësoi një gol të çuditshëm në sfidën...

Dardanët e rinj arrijnë në Sofje

Kombëtarja e Kosovës U17 ka arritur në Sofje, ku më 14 dhe 16 prill do t’i luajë dy ndeshje miqësore me Kombëtaren...

Recent Comments