No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Challandes: Do të kem një ekip luftëtarësh në fushë, jam i bindur...

Challandes: Do të kem një ekip luftëtarësh në fushë, jam i bindur për këtë

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën për shtyp për ndeshjen gjysmëfinale të play off-it me Maqedoninë e Veriut foli për shumë tema, por vëmendje të veçantë mori lënia jashtë skuadrës e Bernard Berishës, i cili e shfaqi qëndrimin e tij kundër trajnerit helvet me mënyrën e festimit të golit në humbjen 1-2 ndaj Greqisë. Challandes theksoi se nuk është vetëm kjo arsyeja e mosgrumbullimit të futbollistit të Akhmat Grozny-t, gjithsesi për të dyret e Kombëtares mbeten të hapura:

“Unë jam trajneri dhe duhet të marr vendime që janë për të mirën e ekipin. Ai nuk është këtu për arsye të ndryshme e kam thënë dhe po e them: ne jemi një familje. Nëse ka probleme babai me njërin fëmijë, problemi duhet të mbetet në shtëpi. E njëjta vlen edhe për Bernardin apo ndonjë tjetër. Janë edhe disa arsye të tjera, nuk duhet t’i përmend. Kam folur një orë me Bernardin dhe shpresoj që kjo t’i shërbejë atij. Edhe për të dyert e Kombëtares janë të hapura.”

Pesimist për Vedat Muriqi: “Për Vedat Muriqin duhet të presim deri të martën që të bëjë teste në koordinim me stafin mjekësor të Lazios, në mënyrë që ta shohim se sa do të ketë progres. Të shohim. Më duhet ta them se jam pesimist për mundësinë e rikuperimit në kohë për shkak të natyrës së lëndimit”

Mesazhi inkurajues për Kosovën: E njoh Kosovën, i njoh lojtarët e mi. E njoh mentalitetin tuaj, e njoh paksa edhe historinë tuaj. Do të kem një ekip luftëtarësh në fushë, jam i bindur për këtë. Nuk është vetëm një ndeshje futbolli. Është një vend i ri me të ardhme. Kemi lojtarë që po shkojnë në klube të mëdha. Ata nuk e harrojnë kurrë të kaluarën, se prej nga vijnë, rrënjët e tyre. Jam i sigurt se në fund të ndeshjes s’do të na mbetet merak për asgjë.

Ndeshja me Maqedoninë e Veriut: Shpresoj që të marrim rezultat të favorshëm ndaj Maqedonisë. Jemi në një periudhë jo të mirë, lojtarët janë në fazën e ndryshimit të ekipit. Nuk është një situatë e lehtë. Shpirti dhe mendja e jonë janë vetëm tek Maqedonia. Dy ndeshjet tjera janë po ashtu të rëndësishme. Me tri ndeshje në këtë kohë, është situatë e vështirë. Kam besim te skuadra.

Mungesat: Nuk dua të ankohem për mungesat. Nuk kemi nevojë për polemika. Duhet t’i nxisim lojtarët. Një kualifikim i mundshëm është i rëndësishëm për krejt popullin e Kosovës. Lojtarët e Maqedonisë së Veriut luajnë në Europa League, pra bëhet fjalë për një ekip shumë të mirë. Por, besoj se edhe ne kemi ekip të mirë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Ulpiana, klubi që është afër t’i rikthehet Superligës pas më shumë se një dekade

Vijnë nga një qytet i vogël, por dëshira është shumë e madhe për të marrë pjesë në mesin e skuadrave elitare të...

Partizani, në hap me kohën…

Shkruan: Besim Kajtazi Duke shikuar logon e skuadrës së trofeshme shqiptare KF Partizani, Tiranë, e pashë se logoja që mbanë skuadra është ende ajo e...

Ademi uron besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit

Në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, presidenti i FFK-së, Agim Ademi, nëpërmjet një mesazhi ka uruar komunitetin e futbollit dhe të gjithë...

PSG-BAYERN: Francezët konfirmojnë rikthimin e madh, por ka dhe 2 mungesa

Mbrëmjen e nesërme do të luhet ndeshja e kthimit mes PSG dhe Bayern, sfidë e vlefshme për fazën çerekfinale të UEFA Champions League. Në kuadër...

Recent Comments