No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Drita sonte përballë Legias për histori

Drita sonte përballë Legias për histori

Drita e Gjilanit me mision historik në Varshavë, aty ku do të përballet me Legian në raundin e tretë kualifikues të Europa League-s! Skuadra kampione e Kosovës para një mundësie të jashtëzakonshme për të arritur atë që klubet e Kosovës e kanë ende një ëndërr: kualifikimin në play off e pse jo edhe në grupe. Shorti nuk u tregua aspak bujar me “intelektualët” e Gjilanit, pasi Legia e Varshavës është një skuadër shumë e fortë, 14 herë kampione e Polonisë dhe vetëm pak vite më parë ishte në grupet e Championsit, përballë Real Madridit, megjithatë, “lufta” nuk mund të quhet e humbur pa derdhur edhe pikën e fundit të djersës në fushën e blertë.

Skuadrës së drejtuar nga Ardian Nuhiu i duhet një mrekulli, nga ato që ndodhin rrallë, por ndoshta ky është momenti që futbolli kosovar në rang klubesh të ndriçojë në Europë, ashtu siç po ndriçojnë dardanët e Challandes.

Drita mbërriti në rundin e tretë të Europa League-s pasi eliminoi Silekesin e Maqedonisë së Veriut, një sukses morali edhe për përfaqësuesen e Kosovës, që pikërisht përballë Maqedonisë së Veriut do të luajë shansin historik për t’u kualifikuar në Europian. Duhet kujtuar se u nxor me pa të drejtë nga Championsi, për një rast Koronavirusi, pa mundur të zbresë në fushë ndaj Linfieldit.

Drita e ka përgatitur me shumë përgjegjësi këtë sfidë në kompleksin “tropikal” në Durrës, e izoluar dhe e motivuar në maksimum për këtë përballje me historinë. Sytë dhe zemrat e tifozëve shqiptarë do të jenë me “intelektualët”, për të përjetuar çdo emocion që do të dhurojnë kampionët e Kosovës. Takimi Legia e Varshavës – Drita do të transmetohet drejtpërdrejt në SuperSport, në orën 20:30.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Fitojnë Ballkani e Trepça ‘89

Ballkani dhe Trepça ’89, kanë shënuar fitore identike në ndeshjet e xhiros së 23 të Superligës së Kosovës në futboll. Skuadra e Ballkanit e...

Ish-futbollisti i Kosovës parashikon: Bledi Shkëmbi apo Bledar Devolli, humbja njërin mund ta lë pa punë

Elita e futbollit kosovar sot sjell një ndeshje jashtëzakonisht interesante dhe të fortë. Fjala është për përballjen Ballkani – Drenica e cila luhet në Suharekë...

Recent Comments