No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Bayerni e gjunjëzoi Sevillan në "extra time"

Bayerni e gjunjëzoi Sevillan në “extra time”

Bayerni i Munihut çon në 4 numrin e trofeve të fituar këtë vit, teksa pas kampionatit, Kupës së Gjermanisë dhe Ligës së Kampionëve, arriti të ngrejë lart edhe Superkupën e Europës.

Në sfidën e zhvilluar në “Puscas Arena” të Budapestit, bavarezët ia dolën të triumfojnë me rezultatin 2-1 ndaj spanjollëve të Sevillas, që vinin në këtë sfidë me statusin e fitueses së Europa Leagues.

Andaluzianët e nisën mirë ndeshjen dhe në minutën e 13’ fituan një 11-metërsh, të cilin e shndërroi në gol futbollisti kryesor i skuadrës, Lucas Ocampos, megjithatë baraspesha u rikthye në minutën e 34-t, me golin e Leon Goretzkës.

Më pas deri në fund rezultati mbeti i pandryshuar, kjo edhe për faktin se polakut Lewandowski iu anulua një gol për pozicion jashtë loje, ndërsa të dy skuadrat iu drejtuan kohës shtesë prej 30 minutash për të përcaktuar fituesen.

Në shtesë trajneri Hansi Flick aktivizoi edhe kanadezin Anthony Davies e spanjollin Javi Martinez, dhe pikërisht ky i fundit shënoi golin e fitores në minutën e 104-t, teksa gjuajti saktë pas zhvillimeve të një goditjeje nga këndi.

Bavarezët konfirmojnë kështu se janë skuadra më në formë e momentit në Gjermani e Europë, pasi në harkun kohor të 4 muajve kanë fituar 4 trofe dhe më 30 shtator do të provojnë të ngrenë lart edhe Superkupën e Gjermanisë, të cilën do ta diskutojnë me Borussian e Dortmundit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Mbrëmje ferri për Napolin e Amir Rrahmanin, eliminohen nga Europa League

Napoli i ka dhënë fund aventurës në Ligën e Europës pasi janë eliminuar nga Granada me rezultat të përgjithshëm 2:3.

Ajo që ndodhi në Bullgari ishte e turpshme, boksieres kosovare i vidhet fitorja

Boksierja kosovare Donjeta Sadiku, ka mbetur sot pa medalje në turneun ndërkombëtar “Strandja” që u mbajt në Sofje të Bullgarisë.

Tovërlani nuk dëshiron t’i komentojë rezultatet e “Niklit”: Zyrtarët e klubit e dinë më mirë se çka po ndodh

Feronikeli sot ka pësuar një humbje të rëndë duke u mposhtur në fushën e vetë nga rivali lokal Drenica me rezultat 1:3.

Duro ankohet sërish në referim

Drenica ka triumfuar në derbin drenicak ndaj Feronikelit me rezultat 1:3. Kreshnik Uka realizoi dy gola për mysafirët, kurse Frashëri shënoi një tjetër për...

Recent Comments