No menu items!
Ballina KRYESORE Zemaj paralajmëron zbutje të masave për sportin

Zemaj paralajmëron zbutje të masave për sportin

Ministri i Shëndetësisë Armed Zemaj është zotuar se do t’i lehtësojë masat kundër pandemisë koronavirus në lidhje me disa sporte në vend, pasi të gjitha aktivitetet sportive janë të ndaluara në vend tani për tani me dekret të qeverisë.

Në një vendim të 30 korrikut, Qeveria Hoti i ndaloi me ligj të gjitha aktivitetet sportive deri në një datë të papërcaktuar, si masë parandaluese e përhapjes së pandemisë Covid-19.

Por pavarësisht masave në fuqi, aktivitetet sportive në vend nuk janë ndalur, me ligën elitare në futboll, Superligë, që e nisi sezonin e ri javën e kaluar dhe deri tani i ka zhvilluar dy xhiro.

Duke folur në një forum me ministren për Kulturë, Rini e Sport, Vlora Dumoshi dhe presidentin i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani, Zemaj u zotua se do t’i lehtësojë masat, por paralajmëroi se do t’i ndalojë garat nëse ndonjë federatë nuk i respekton masat.

“Do të kemi lehtësim të masave në disa aktivitete sportive, të cilat janë të domosdoshme në numër dhe masë. Ne do të kemi mbikëqyrje të rreptë, bazuar edhe në zotimin që kemi marrë nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe federatat sportive”, tha Zemaj.

“Nuk do të doja që asnjë federatë të mbyllet për shkak të mosrespektimit të masave”, shtoi ministri i Shëndetësisë, në “Forumin e Sportit”, që po organizohet nga KOK-u në bashkëpunim me MKRS.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Tovërlani nuk dëshiron t’i komentojë rezultatet e “Niklit”: Zyrtarët e klubit e dinë më mirë se çka po ndodh

Feronikeli sot ka pësuar një humbje të rëndë duke u mposhtur në fushën e vetë nga rivali lokal Drenica me rezultat 1:3.

Duro ankohet sërish në referim

Drenica ka triumfuar në derbin drenicak ndaj Feronikelit me rezultat 1:3. Kreshnik Uka realizoi dy gola për mysafirët, kurse Frashëri shënoi një tjetër për...

Drenica gjunjëzon “Niklin”, Arbëria bindëse ndaj Besës

Skuadra e Drenicës ka shënuar fitore shumë të rëndësishme në garën për mbijetesë në elitë, duke e mundur Feronikelin në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në...

Po shkëlqen me West Ham, Lindgard kërkohet nga Leicester!

Jesee Lingard ishte një nga lojtarët më të kritikuar te Manchester United nga tifozët por huazimi i tij te West Ham tregoi...

Recent Comments