No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR 17 shtator 2000-2020; dy dekadat e arta të Messit te Barcelona

17 shtator 2000-2020; dy dekadat e arta të Messit te Barcelona

17 shtator 2000, Leo Messi mbërriti në Katalonjë i shoqëruar nga babai i tij. Ëndrra e tij ishte të nënshkruante për Barcelonën, kur ishte vetëm 13 vjeç. Nuk ishte e lehtë, por më në fund hyri në ekipin e fëmijëve. Prej atëherë u formua ai që është ndoshta futbollisti më i mirë në botë dhe një nga më të mëdhenjtë në histori. 20 vite më vonë, ai ka fituar gjithçka me Barcelonën, si kolektivisht, ashtu edhe individualisht.

Është historia e një kampioni të madh, që jo vetëm i arriti, por i tejkaloi në mënyrë të paimagjinueshme të gjitha ëndrrat, me të cilat udhëtoi nga Rosario atë ditë. Ai ishte i gjatë 1.48 metra, por talenti dukej qartë, mbizotëronte në shtatin e tij të vogël. Nga kontrata e parë tek aktualja, që mbaron verën e vitit të ardhshëm, ka ndryshuar historia e tij dhe e Barcelonës. Plot dy dekada me suksese dhe rekorde, që po mundohemi t’i paraqesim hap pas hapi përmes info-grafikëve të mëposhtëm:

Año 2.0002000 – LEGJENDI FILLOI

Año 20012001 – NJË DËMTIM QË NUK LA PASOJA

Año 20022002 – MESSI TASHMË ISHTE SINONIM I GOLIT

Año 20032003 – MINUTAT E TIJ TË PARA “MIQËSORE” NË FILLIM

Año 20042004 – DEBUTIMI ZYRTAR ME RIJKAARD

Año 20052005 – MREKULLON BARCELONËN ME LOJËN E TIJ

Año 20062006 – TITUJ DHE LËNDIME

Año 2007
Año 20072007 – GOLI I MESSIT NË VERSIONIN MARADONA

Año 20082008 – NIS DUETI MESSI-GUARDIOLA

Año 20092009 – I PARI NGA GJASHTË “TOPA TË ARTË”

Año 20102010 – MESSI THYEN REKORDE KOKË MË KOKË

Año 20112011 – KOLEKSIONIST TITUJSH

Año 20122012 – 91 GOLAT SEZONALË TË MESSIT

Año 20132013 – VITI GRI, POR ME DY TITUJ INDIVIDUALË DHE DY TITUJ KOLEKTIVË

Año 20142014 – VIT I BARDHË (PA TROFE)

Año 20152015 – I RIKTHEHET SUKSESIT

Año 20162016 – 300 GOLA NË TOTAL ME BARCELONËN NË LA LIGA

Año 20172017 – TRI VITE DUKE U IMPONUAR ME GOLAT E TIJ

Año 20182018 – GRADOHET KAPITEN I BARCELONËS

Año 20192019 – I GJASHTI “TOP I ARTË” DHE LIVERPOOL

Año 20202020 – NJË VIT I SHËNJUAR NGA KRIZA

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Sekreti i Chelseat, ngrohja e këpucëve me mikrovalë!

Mbrapa momentit të mirë të Chelsea-t pas marrjes së drejtimit të ekipit nga ana e Thomas Tuchel, duket se fshihet një pajisje elektroshtëpiake. Sipas The...

Verrati: Mund të fitojmë gjithçka

Marco Verrati ka folur për kanalet zyrtare të Paris Saint-Germain. “Ky vit është më i komplikuar për gjithçka: në jetë, në sport, kudo. Po jetojmë...

Koronavirusi “ngujon” Interin, Conte anulon konferencën për shtyp

Pas pesë rasteve të pozitivitetit me Coronavirus tek Interi, që përfshinin Marotta, Ausilio, Antonello, avokati Capellini dhe një anëtar të stafit, trajneri Antonio Conte...

LeBron i kundërpërgjigjet ashpër suedezit të Milanit, “hap zjarr” ndaj Ibrës

LeBron James ka kundërshtuar pretendimin e Zlatan Ibrahimovic se sportistë si ai duhet ta mbajnë larg politikën. Sulmuesi i Milanit e thumboi ikonën e...

Recent Comments