No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Kryetari i parë i FFK-së: Vepruam në rrethana të vështira, por ia...

Kryetari i parë i FFK-së: Vepruam në rrethana të vështira, por ia dolëm të krijojmë vazhdimësi

Ish-futbollisti i Lirisë, Agim Bytyçi kishte privilegjin por edhe përgjegjësinë e guximin që në korrik të vitit 1991 të marrë drejtimin e Federatës së Futbollit të Kosovës. Sot ai është 76-vjeç dhe është i lumtur që tërë ajo punë e bërë nga veprimtarë të shquar të futbollit ka dhënë rezultatet e duhura, ngase tashmë futbolli i Kosovës është pjesë e barabartë me të gjitha shtetet tjera në UEFA e FIFA. Pa kontributin dhe sakrificën e asaj gjenerate të futbollistëve, trajnerëve, gjyqtarëve, punëtorëve e drejtuesve të klubeve dhe donatorëve nuk do të ishte e mundur vazhdimësia e futbollit të Republikës dhe arritja e finalizimit të këtij projekti, shkruan Futbolli.info.
29 vjet pas asaj periudhe Bytyçi kujton ditët e para të krijimit të Federatës së pavarur.

“Rrethanat kur nisëm të vepronim për krijimin e një sistemi të pavarur të garave nga ai jugosllav ishin të vështira, por me nismën dhe ndihmën e shumë veprimtarëve aritëm të organizohemi dhe ta krijojmë atë që sot njihet botërisht, Federatën e Futbollit të Kosovës. Gjithçka nisi me mbledhjen e mbajtur në restaurant Rugova në kryeqytet. Masat e dhunshme si në çdo sferë tjetër ishin instaluar kudo edhe në futboll, por ne dëshmuam se dimë të organizohemi dhe të bëjmë gara edhe në kushte të tilla të represionit. Isha i priveligjuar që delegatët e atij Kuvendi themelues ma dhanë besimin për kryetar, të cilin post e ushtrova deri në vitin 1995”, ka rrëfyer kryetari i parë i FFK-së.

Ai mburret me gjeneratën e sakrificës, e cila i dha rrugë zhvillimit të metejmë të futbollit të Kosovës, derisa është i lumtur që kontributi i tyre po çmohet e respektohet edhe tani kur Kombëtarja e Kosovës është shndërruar në simbol uniteti e krenarie për popullin dhe shtetin e Kosovës.

“Është gjë e mirë kur nuk harrohet puna e paraardhësve dhe çmohet sakrifica e asaj gjenerate, ngase kanë merita të mëdha për punën e bërë në mbajtjen gjallë të futbollit. Tani FFK në krye me Agim Ademin dhe Eroll Salihun po ecën në rrugën e duhur, derisa Kombëtarja po na bën të mburremi me futbollin dhe shtetin tonë. Shpresoj që do të shijojmë edhe shumë suksese në të ardhmen”, ka shtuar Bytyçi.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Del Piero: Lënia në stol e Ronaldos, veprim i zgjuar nga Pirlo

Alessandro Del Piero pranon se Juventusi e befasoi me lojën kundër Lazio. Ish-kapiteni bardhezi shton se lënia në stol e Cristiano Ronaldos ishte një...

Zidane: Nuk përfshihem në punët e gjyqtarëve!

Zinedine Zidane mbajti gjuhën, kur fliste për lojën e diskutueshme dhe, si gjithmonë, ndoqi politikën e tij për të mos folur për arbitrat. Polemikat për...

Batatina me propozim interesant për derbin gjilanas

Kryendeshja e javës së 24-t në Superligën e Kosovës në futboll sjell derbin gjilanas mes Dritës dhe Gjilanit. Ndonëse objektivat i kanë të ndryshme, prapë...

Ramadani: Mentaliteti është ajo që ka ndryshuar Prishtinën

Prishtina është skuadra më në formë në stinorin pranveror në kuadër të elitës së futbollit kosovar. Skuadra kryeqytetase e ka nisur mbarë pranverën në futbollin...

Recent Comments