No menu items!
Ballina KRYESORE Tovërlani: Nëse kampionati nuk fillon më 12 shtator do të ketë pasoja

Tovërlani: Nëse kampionati nuk fillon më 12 shtator do të ketë pasoja

Drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës sot pritet ta kenë një takim në Ministrinë e Shëndetësisë, ku edhe mund të vendosin për fatin e kampionatit nëse do të nisë me 12 shtator ashtu siç ishte paralajmëruar apo do të shtyhet.

Gjendja me pandeminë koronavirus në Kosovë edhe pse vazhdon të mbetet e rënduar, gjithsesi në ditët e fundit ka shënuar një rënie sa i përket të infektuara.

Kjo sikur dha shpresa se garat mund të nisin, por megjithatë dilemat janë të mëdha.

Trajneri i mirënjohur kosovar Afrim Tovërlani, ka thënë se personalisht mendon se kampionati duhet të nisë, pasi nëse shtyhet duke i parë edhe pauzat që do t’i kenë gjatë ndeshjeve të Kombëtareve, atëherë futbollistët do të jenë shumë të ngarkuar ku duhet të luajnë çdo tri ditë dhe kjo mund ta rrezikojë shumë shëndetin e tyre.

“Personalisht mendoj që kampionati duhet të fillojë”, ka thënë fillimisht Tovërlani për “Zeri.info”, duke shtuar.

“Duhet gjithsesi të bëhen testet për COVID-19 dhe kjo besoj se mund të kryhet shumë shpejt. Sa i përket përgatitjeve, ekipet janë të përgatitura sepse ka një muaj që të gjithë stërvitin”, ka vlerësuar trajneri i Feronikelit i cili mendon se shtyrja mund të ketë pasoja.

“Nëse shtyhet do të jetë edhe më vështirë, sepse janë 18 ndeshje kampionale dhe dy të Kupës. Pastaj pauza shkaku i Përfaqësueses, do të hyjmë në dimër dhe të zhvillojmë ndeshje çdo tri ditë. Kjo do të jetë katastrofale për shëndetin e futbollistëve. Do të ketë lodhje dhe lëndime. Pra kështu mendohet për shëndetin?”, ka përfunduar Afrim Tovërlani.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Mbrëmje ferri për Napolin e Amir Rrahmanin, eliminohen nga Europa League

Napoli i ka dhënë fund aventurës në Ligën e Europës pasi janë eliminuar nga Granada me rezultat të përgjithshëm 2:3.

Ajo që ndodhi në Bullgari ishte e turpshme, boksieres kosovare i vidhet fitorja

Boksierja kosovare Donjeta Sadiku, ka mbetur sot pa medalje në turneun ndërkombëtar “Strandja” që u mbajt në Sofje të Bullgarisë.

Tovërlani nuk dëshiron t’i komentojë rezultatet e “Niklit”: Zyrtarët e klubit e dinë më mirë se çka po ndodh

Feronikeli sot ka pësuar një humbje të rëndë duke u mposhtur në fushën e vetë nga rivali lokal Drenica me rezultat 1:3.

Duro ankohet sërish në referim

Drenica ka triumfuar në derbin drenicak ndaj Feronikelit me rezultat 1:3. Kreshnik Uka realizoi dy gola për mysafirët, kurse Frashëri shënoi një tjetër për...

Recent Comments