No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Mancini nuk sheh mirë nga sytë, bën… gafën e karrierës me Chiellini

Mancini nuk sheh mirë nga sytë, bën… gafën e karrierës me Chiellini

Mbrëmë, Italia nuk mundi të shkonte më larg se barazimi 1-1 në shtëpi kundër Bosnjës. Pas gati dy vitesh, kjo ishte ndalesa e parë e skuadrës së Roberto Mancini, nëse mund të konsiderohet kështu ky barazim, pas dhjetëra fitoresh radhazi. Nuk ishte debutimi i pritur i të kaltërve në Ligën e Kombeve, por shumë u befasuan veçanërisht nga zëvendësimi i Giorgio Chiellini.

Qendërmbrojtësi i Juventusit e filloi sfidën nga stoli. Në vend të tij luajti Francesco Acerbi në qendër të prapavijës. Në fakt, ky “injorim” nuk dëshmon se Mancini e ka humbur besimin te një nga bastionet e futbollit italian. Gjithçka ishte e çuditshme dhe më qesharake se kaq.

Siç u përfol që në fillim dhe u konfirmua nga Mancini më pas, ishte një gabim i tij. “Ishte faji im. Ndihmësit më treguan formacionin dhe unë nuk kisha syzet. Thjesht thashë që ishte formacioni i saktë, nuk e kuptova që Acerbi ishte në vendin e Chiellini, – sqaroi Mancini pas barazimit. – Në çdo rast, plani ishte që secili të luante njërën nga këto dy kualifikuese titullar. Unë e pyeta Giorgio nëse dëshironte të luante sonte apo kundër Hollandës. Ai më tha sot, por unë pagova mungesën e syzeve… Diçka që do të rregullohet ndeshjen e afërme. Nuk është se ne rreshtuam një mbrojtës në vend të një portieri; nuk është një gabim serioz, por po, është një gabim”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Nga gara për titullin kampion, deri te ndeshjet e Kombëtares, flet Armend Thaqi

Ballkani ka filluar të marrë frymë më lehtë pas fitores së fundit në vikend ndaj Drenicës në shtëpi. Skuadrën e Bledi Shkëmbit e pret...

Sa më shumë që forcohet gara, aq më shumë rriten akuzat ndaj arbitrave

Arbitrat e futbollit në Kosovë janë në qendër të vëmendjes në fillim të stinorit pranveror, por jo për të mirë. Pas çdo xhiroje akuzat...

FFK mbajti trajnimin e parë online për sistemin VAR

Ekipi i projektit VAR në FFK është duke punuar me intensitet në procesin e implementimit të tij. Puna në këtë projekt ka...

Avni Nuha rizgjidhet kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës

Në Kuvendin e Punës dhe Zgjedhor të mbajtur nga Federata e Çiklizmit e Kosovës, delegatët ia kanë besuar edhe një mandat tjetër...

Recent Comments