No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR A do të hapen stadiumet në Serie A? Vjen përgjigjja e prerë...

A do të hapen stadiumet në Serie A? Vjen përgjigjja e prerë e autoriteteve

Kryeministri Giuseppe Conte hedh poshtë mundësinë e hapjes së stadiumeve gjatë kësaj faze të pandemisë Covid-19. Këto janë fjalët e tij në festën e gazetës “Il fatto”: “Sa më përket mua, prania e tifozëve në stadium është si një tubim, ku distanca sociale është e pamundur. Nuk po flas këtu për qëndrimin në shkallët e stadiumeve, por për fazën e hyrjes dhe daljes prej tyre. Kjo hipotezë është absolutisht e papërshtatshme”.

Edhe drejtori i Institutit të Lartë të Shëndetit në fqinjin tonë të përtej Adriatikut, Silvio Brusaferro, është pozicionuar kategorikisht kundër hapjes së stadiumeve në Serie A: “Nuk ka ende kushte për evente dhe ndeshje me publik. Mos u shqetësoni për kësi gjërash, përkundrazi, kemi nevojë për shumë vëmendje, ndërgjegjësim. Njerëzit duhet të dinë si të ruhen dhe të jetojnë me këtë virus. Të dhënat e këtyre ditëve janë për shkak të sjelljes së gushtit.

Grumbullimet masive konsiderohen në botë si niveli më i lartë i rrezikut, që nuk lidhet vetëm me ngjarjen. Ka një sërë problemesh në menaxhimin e hyrjes dhe daljes së njerëzve nga stadiumet. CTS beson se aktualisht nuk ka kushte për evente me spektatorë. Shqetësimi është gjithashtu që të mos mbingarkohet sistemi me faktorë të tjerë të rrezikut”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Flet i pari i FFK-së: Asnjë lojtar nuk na ka refuzuar; Kosova i ka vetëm dy uniforma shpirtërore!

Muaji mars është muaji në të cilin Kombëtarja e Kosovës në futboll do t’i zhvillojë tri sfida shumë interesante. “Dardanët” do të ndeshen së...

Ponte Prizreni mposht Golden Yllin dhe bëhet lider

Ponte Prizreni e ka fituar kryendeshjen e javës së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll. Skuadra e drejtuar nga Arbnor Rifati ka fituar në...

Pasi solli në jetë binjaket, rikthehet në top formë prezantuesja e sportit Maki Bajrami

Ajo është një nga gazetaret dhe prezantueset më të njohura të sportit. Maki Bajrami mungoi për një kohë në...

Kapiteni besnik i Trepçës ‘89, “Muli” synon daljen në Evropë

Trepça ‘89 është ndër skuadrat me rezultatet më të mira në stinorin pranveror në Superligën e Kosovës në futboll. Fitorja 2:1 të premten kundër...

Recent Comments