No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Rritet koeficienti i skuadrave kosovare në Evropë

Rritet koeficienti i skuadrave kosovare në Evropë

Për herë të parë që prej pranimit në UEFA dhe FIFA, këtë vit tri klube kosovare morën pjesë në garat evropiane.

Drita, Gjilani dhe FC Prishtina ishin klubet që u paraqitën sivjet në Ligën e Kampionëve, respektivisht në atë të Evropës, raporton “Zeri.info”.

Saktësisht, Drita u paraqit në Ligën e Kampionëve, kurse Gjilani dhe FC Prishtina në atë të Evropës, por jo në mënyrën më të mirë të mundshme shkaku i telasheve që ka sjellur pandemia COVID-19.

Drita u përjashtua nga Liga e Kampionëve para ndeshjes me Linfieldin këtë muaj pasi dy futbollistë dolën pozitiv me COVID-19, derisa FC Prishtina nuk u lejua të luante ndaj Lincoln Red Impsit pas shtatë rasteve pozitive me COVID-19.

Gjilani në debutim në garat evropiane, e nisi me fitore ndaj Tre Pennes si mysafir në San Marino, derisa para dy ditësh (e enjte) u eliminua nga APOEL-i në Prishtinë përkundër një paraqitje dinjitoze.

Tashmë, “UEFA Calculator”, faqja e famshme në rrjetin social “Twitter”, ka publikuar koeficientët e klubeve evropiane.

Shihet se Kosova ka regjistruar ngritje të dukshme në këtë aspekt, duke pasur koeficientin 5.1, derisa vitin e kaluar e kishte vetëm 4.1.

Ndryshe, këtë vit, për ta përfaqësuar Kosovën në Evropë, në garë ka mbetur vetëm Drita, që do ta nis rrugëtimin nga rundi i dytë preliminar i Ligës së Evropës më 17 shtator.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

FFK mbajti trajnimin e parë online për sistemin VAR

Ekipi i projektit VAR në FFK është duke punuar me intensitet në procesin e implementimit të tij. Puna në këtë projekt ka...

Avni Nuha rizgjidhet kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës

Në Kuvendin e Punës dhe Zgjedhor të mbajtur nga Federata e Çiklizmit e Kosovës, delegatët ia kanë besuar edhe një mandat tjetër...

Chelsea vazhdon me fitore  në Premierligë

Skuadra e Chelsea po vazhdon më fortë të lartë në Premierligën angleze. Londinezët sonte kanë arritur të shënojnë fitoren...

Del Piero: Lënia në stol e Ronaldos, veprim i zgjuar nga Pirlo

Alessandro Del Piero pranon se Juventusi e befasoi me lojën kundër Lazio. Ish-kapiteni bardhezi shton se lënia në stol e Cristiano Ronaldos ishte një...

Recent Comments