No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Messi-Barcelona, është luftë totale!

Messi-Barcelona, është luftë totale!

Leo Messi dëshiron të largohet nga Barcelona pas 16 sezoneve në ekipin e pare, me të cilin ka fituar gjithçka. Lojtari ka dërguar një faks në klub, duke shprehur dëshirën e tij për të ekzekutuar klauzolën e parashikuar në kontratën aktuale, sipas së cilës argjentinasi pretendon se mund të largohet në mënyrë të njëanshme nga klubi në fund të çdo sezoni. Në parim, ajo klauzolë mbaroi para 10 qershorit, por atipika e këtij “ushtrimi” për shkak të koronavirusit hap rrugën për të kërkuar të zbatohet edhe tani. Ky konsiderohet si hapi i parë në negociatat për largim, teksa klauzola e tij është 700 milionë euro.
Leo do të mbështetet në faktin se fryma e ligjit tregon se ai mund ta përdorë atë klauzolë lirimi, sepse flitet për në fund të çdo sezoni. Nëse u caktua 10 qershori, parashihej një sezon normal, jo si ky i fundit, që u shty në kohë prej pandemisë. Kjo klauzolë kishte një afat kohor, që lojtari ta komunikonte dëshirën për largim 20 ditë para se të mbaronte kontrata. Por, ky sezon ka qenë shumë i pazakontë dhe përfundoi në mes të gushtit. Ka dokumente të nënshkruara nga Barcelona dhe FIFA, që shprehen në këtë kuptim, se sezoni përfundon kur të luhet ndeshja e fundit.
Klubi, nga ana e tij, e kupton që afati i klauzolës skadoi më 10 qershor, por mbetet kontrata e vlefshme. Kjo është përgjigjja për argjentinasin, bashkë me dëshirën që ai të qëndrojë te Barcelona. Pozicione krejt të kundërta, edhe sot do të vazhdojë “tërmeti” në Katalonjë, sepse po flasim për asgjë më pak se largimi i lojtarit më të mirë në historinë e Barçës. Reagimet ishin të shpejta. Bartomeu u takua me disa prej anëtarëve të bordit për të parë se çfarë pozicioni të merrte në dritën e dëshirës së Messit për t’u larguar nga klubi.
Ndërsa takimi po zhvillohej, disa tifozë u mblodhën përpara zyrave dhe kërkuan dorëheqjen e Bartomeu. Policia i shpërndau ato disa orë më vonë për arsye shëndetësore, ndërsa reagimet në rrjetet sociale pasuan njëra-tjetrën. Luis Suárez duartrokiti vendimin e mikut të tij në rrjetet sociale. Puyol, gjithashtu, i dha mbështetjen e tij të plotë. Të gjithë janë shumë kritikë ndaj presidentit dhe kërkojnë dorëheqjen e tij. Largimi i Leos do ta fundoste edhe më klubin. Në nivelin sportiv do të ishte humbje e madhe, ndërsa në atë të imazhit të Barcelonës, një katastrofë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Drenica gjunjëzon “Niklin”, Arbëria bindëse ndaj Besës

Skuadra e Drenicës ka shënuar fitore shumë të rëndësishme në garën për mbijetesë në elitë, duke e mundur Feronikelin në stadiumin “Rexhep Rexhepi” në...

Po shkëlqen me West Ham, Lindgard kërkohet nga Leicester!

Jesee Lingard ishte një nga lojtarët më të kritikuar te Manchester United nga tifozët por huazimi i tij te West Ham tregoi...

Faqja e UEFA-s ia uron ditëlindjen Arbër Zenelit me një video nga het-triku ndaj Azerbejxhanit

Faqja zyrtare e UEFA-s në Twitter ia ka uruar ditëlindjen sulmuesit Arbër Zeneli me anë të një video nga het-triku i tij i paharrueshëm...

Joshua provokon Fury: E pres në duel, ai e di që unë jam “shefi”

Boksieri britanik Anthony Joshua, kampion bote në peshën e rëndë (kategoritë IBF, WBA e WBO) u shpreh se është i gatshëm të duelojë kudo...

Recent Comments