No menu items!
Ballina KRYESORE Rikthimi dhe ambicia për të triumfuar në Kosovë, flet Alan Clark

Rikthimi dhe ambicia për të triumfuar në Kosovë, flet Alan Clark

Alan Clark është sërish në Kosovë. Tekniku 40 vjeçar nga Afrika e Jugut ka pranuar ftesën e Klubit Futbollistik “Llapi” për të qenë pjesë e stafit teknik te kjo skuadër.

Clark, i cili dikur ishte pjesë e stafit teknik te ekipi nacional U21 i Kosovës, tashmë do të jetë asistenti i parë në shtabin teknik që drejtohet nga trajneri Tahir Batatina.

Intervistoi: Drilon SYLEJMANI (Gazeta Sheshi)

Rikthimi në Kosovë e ka ngazëllyer teknikun jugafrikan, i cili ka treguar përse ka vendosur ta pranojë një ofertë të tillë, çfarë ka ndryshuar nga hera e fundit që ishte në Kosovë dhe cilat janë ambicjet në punën e tij të re.

“SHESHI”: Përshëndetje Alan, mirësevini sërish në Kosovë dhe paqi fat në aventurën tuaj të re. Por, cila ishte arsyeja që e pranuat këtë ofertë dhe çfarë prisni nga kjo eksperincë e re?

Clark: “Së pari unë ju falenderoj për mirëseardhjen. Unë vendosa ta pranoja ofertën për të ardhur sërish të punoj në Kosovë, pasi që në të kaluarën kam punuar me ekipin nacional të Kosovës U21. Unë kam kaluar jashtëzakonisht mire gjatë punës time si trajner me futbollistë të Kosovës. Dua të vazhdoj punën time si trajner këtu dhe të rritem sa më shumë që mundem, pasi që është një mundësi e mirë për mua dhe dua ta shfrytëzojë”.

“SHESHI”: Si ju kanë pritur te Llapi dhe si po ecin gjërat në këto ditë të para?

Clark: “Njerëzit këtu më kanë pritur shumë mirë dhe kam pranuar shumë mesazhe mirëseardhje. Këtu kam gjetur ngrohtësinë e njerëzve, ashtu siç e kam patur edhe në të kaluarën. Gjërat po ecin mirë, ekipi është duke punuar shumë mirë në përgatitjet për edicionin e ri”.

“SHESHI”: Sa kanë ndryshuar gjërat nga hera e fundit që ju ishit këtu?

Clark: “Pas rikthimit këtu kam vërejtur që disa gjëra kanë ndryshuar për të mirë dhe kjo është vërtetë emocionuese”.

“SHESHI”: Cilat janë ambicjet tuaja dhe si e sheh të ardhmen tënde?

Clark: “Unë do të doja të punoja këtu në Kosovë sa më gjatë që mundem. Do të mundohem të ndihmoj me përvojën time sa më shumë që mundem”.

“SHESHI”: Çfarë pret nga ky edicion?

Clark: “Pres një kampionat të luftuar me ekipe që luftojë fuqishëm në çdo javë. Pres që në çdo ndeshje ne të punojmë shumë dhe të kemi sukses. Jam vërtetë i ngazëllyer dhe mezi po e pres fillimin e kampionatit”.

I pajisur me licencën UEFA Pro, Clark ka punuar në skuadrën e Mamelodi Sundowns FC si trajner i kategorive të reja. Më pas punoi si asistent i parë i shtabit teknik në skuadrën e SuperSport United, tek Përfaqësuesja e Kosovës U21, tek të cilët kishte edhe rolin e trajnerit analist si dhe tek AmaZulu FC, kurse së fundmi ishte trajner i parë i skuadrës Black Leopards FC, ku drejtoi këtë skuadër në 8 ndeshje të edicionit pranveror.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shpërthen Pirlo: Shikoni ndeshjet dhe pastaj komentoni, do më tregoni ju se çfarë duhet të bëj?!

Zhgënjimi për barazimin ndaj Veronës ka qenë i madh në kampin e Juventusit dhe kjo gjë u pa qartë edhe te trajneri Andrea Pirlo,...

Klopp do të largohet nga Liverpool, kjo është oferta që e josh!

Kohës së Jurgen Klopp në krye të Liverpoolit duket se po i vjen fundi. Kjo është ajo që bëjnë me dije mediat angleze, sipas...

Superliga vazhdon sot me dy ndeshje, derbi zhvillohet në Podujevë

Sot do të zhvillohen dy ndeshjet e radhës në kuadër të javës së 22-të në Superligën e Kosovës në futboll. Kampioni në fuqi, Drita, pritet...

Bayern blindon talentin, arrin akordin për rinovimin e kontratës

Para pak ditësh Gjermania mundi të bindë Jamal Musiala të bashkohet me kombëtaren e “Panzerave” dhe jo të Anglisë. Mbrëmjen e djeshme ka pasur...

Recent Comments