No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Toure për Guardiolën: Te Barça dhe Reali do ta shkarkonin

Toure për Guardiolën: Te Barça dhe Reali do ta shkarkonin

Pep Guardiola do të ishte në telashe (do të rrezikontye shkarkimin), nëse do të ishte trajner i Barcelonës ose Real Madridit në fund të këtij sezoni, me atë që arriti në krye të Manchester City. Kështu mendon Yaya Toure, teksa trajneri katalanas dështoi sërish në fitimin e Champions-it, gjë për të cilën e ka marrë dhe paguan shumë shtrenjtë klubi nga “Etihad”.

Një humbje tronditëse e çerekfinales së Ligës së kampionëve ndaj Lyon do të thotë që pritja e gjatë e “qytetarëve” për lavdinë kontinentale do të vazhdojë. Guardiola e ka fituar dy herë këtë trofe, por triumfi i tij i fundit ishte në vitin 2011, kur drejtonte ende Barçën e mbushur me yje. Toure beson se dështimet e fundit nuk do të toleroheshin në “Camp Nou” dhe “Santiago Bernabeu”, ndaj drejtuesit e Manchester City duhet të bëjnë pyetje nëse trajneri i tyre mund t’ia dalë në këtë drejtim.

“Nëse do të ishte në stolin e Barcelonës apo të Real Madridit, me siguri që do të jetë në telashe, – tha ish-mesfushori i Manchester City dhe Blaugrana-ve për “Express Sport”. – Nuk kemi pse të dyshojmë se ai është sjellë në “Etihad” për të fituar Ligën e Kampionëve. Tani njerëzit janë duke gjetur një mënyrë për të thënë se ka ardhur vetëm për titullin në Angli, ose për ndonjë trofe tjetër lokal. Por nuk mund të gënjesh për këtë, sepse buxheti që klubi i ka dhënë atij vit pas viti kërkon tjetër gjë.

Ai duhet të fitojë Champions-in. Pep duhej ta kishte përmbushur tashmë këtë objektiv. Kur merr një trajner të këtij kalibri dhe shpenzon për të blerë yjet më të mirë në qarkullim, duhet të kesh rezultate. Sigurisht, Pep është mirë, por njerëzit kërkojnë pak më shumë nga ai, për shkak të asaj që klubi shpenzon. Pritshmëritë do të jenë të larta. Nuk ka asnjë klub në botë që shpenzon sa Manchester City, miliona paund për të blerë lojtarët më të shtrenjtë.

Kur i keni këto kushte, atëherë duhet t’i siguroni trofeun klubit. Unë nuk e di se çfarë po mendon bordi, është ai që do të marrë këtë vendim. Unë e njoh Manchester City, mund të marrë çfarëdo trajneri që do, sepse të gjithë e dinë që atje ka para për ta fituar Champions-in”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Batatina: Meritat për fitore u takojnë lojtarëve, synojmë Evropën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina ka thënë se meritat për fitoren kundër Ballkanit u takojnë futbollistëve të tij. Llapi mposhti Ballkanin të dielën me...

Dukagjini fiton derbin ndaj A&N, ja të gjitha rezultatet e Ligës së Parë!

Dukagjini ka triumfuar në kryendeshjen e javës, derisa e ka mposhtur skuadrën e A&N në udhëtim me rezultat 1-0. Fitore tejet të rëndësishme ka realizuar...

Llapi zbret Ballkanin nga froni

Llapi ia ka pamundësuar vazhdimin e kryesimit të kampionatit nga Ballkani. Fitorja e të dielës e ka vendosur Dritën në vendin e parë.  Llapi e ka...

Recent Comments