No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR SEVILLA-INTER: anatomia e finales!

SEVILLA-INTER: anatomia e finales!

Sevilla përballet me Interin në finalen e UEFA Europa League të premten në Këln: nëse nuk jeni një përkrahës i zikaltërve apo andaluzëve, për kë do të brohorisni? Natyrisht, UEFA.com fton të gjithë të shikojnë lojën për kënaqësi të pastër sportive, por ndonjëherë zgjedhja e një ekipi është më argëtuese: nëse nuk e dini se cilin të zgjidhni, merrni parasysh kriteret e mëposhtme dhe fjalët e Paolo Menicuçi dhe Joe Ëalker, korrespondentët e Interit dhe Sevillas. Ngjyrat sociale Seville: e bardhë dhe e kuqe Inter: e zezë dhe blu Kombet e përfaqësuara në ekip Sevilla: Argjentina, Brazili, Republika Çeke, Franca, Maroku, Hollanda, Serbia Inter: Argjentina, Belgjika, Kili, Kroacia, Danimarka, Anglia, Franca, Hollanda, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Uruguaji.

Pse do të fitojë? Sevilla: Për shkak se Sevilla gjithmonë fiton Europa League, kjo është ajo që ata bëjnë më së miri. Përvoja e saj në kompeticion e ka konfirmuar nuk e njeh termin “e dyta” dhe kjo do të jetë finalja e gjashtë: padyshim, ai ka fituar pesë të mëparshëm. Inter: Sepse është parë rrallë një grup të tillë të bashkuar, ku skuadra vjen para çdo lojtari të vetëm. Djemtë e Antonio Conte të gjithë renditen në të njëjtin drejtim dhe duket se kanë arritur kulmin e tyre pak para finales. CV Sevilla: Ndër klubet më të vjetra në Spanjë (i pari ishte nga Skocia), Sevilla ka fituar Kupën UEFA / UEFA Europa League pesë herë që nga viti 2006, si dhe pesë Kupat e Mbretit. Maradona, Simeone, Sergio Ramos dhe Dani Alves kanë luajtur! Inter: “Grande Inter” i Helenio Herrera fitoi dy Kupa Evropiane në vitet 1960, ndërsa Interi gjerman i Andreas Brehme, Lothar Matthäus dhe Jürgen Klinsmann ngriti të parin nga tre Kupat e UEFA-s në vitet 1990. Në 2009/10, fitorja e Ligës së Kampionëve të UEFA-s me José Mourinho kompletoi Tripletën!

Lojtari më përfaqësues Sevilla: Éver Banega – një gëzim për sytë kur sheh lojtarin argjentinas, duke dirigjuar mesfushën në ekipin e Julen Lopetegui. Ai gjithashtu do të ketë një motivim shtesë në Këln, pasi ka kaluar sezonin 2016/17 me zikaltërit, pasi fitoi në Europa League në dy sezonet e mëparshme në Sevilla. Inter: Romelu Lukaku – Gjithmonë i gatshëm të hedhë një hap më tej dhe të kalojë një fjalë të mirë për shokët e tij të skuadrës (për më tepër në një gjuhë italiane të shkëlqyeshme). Belgu përjetoi një sezon të parë fenomenal në San Siro. Një ogur i mirë: në sezonin e parë me zikaltëirt (1997/98), Ronaldo shënoi 34 gola dhe fitoi Kupën e UEFA-s: para finales, Lukaku është 33. Të mbikqyrur Sevilla: i transferuar nga Bordeaux verën e kaluar, mbrojtësi 21-vjeçar Jules Koundé ka pjekurinë përtej viteve të tij, ndërsa i preferuari vendas Jesús Navas ka rikthyer veten si një sulmues i plotë pas vitesh si mbrojtës krahu.

Inter: Synimet e Lautaro Martinez nuk duhet të nënvlerësohen, por një vëmendje i kushtohet edhe Nicolò Barella, i cili mbërriti një vit më parë nga Cagliari. “Ai është në të gjithë fushën”, tha Lukaku mbi mesfushorin 23-vjeçar pas një fitoreje në çerekfinale kundër Leverkusen.

Trajnerët
Inter: si lojtar, Antonio Conte fitoi Kupën UEFA dhe Ligën e Kampionëve të UEFA me Juventusin, ndërsa si trajner i Juventusit fitoi tre tituj të ligës. Trajneri i Italisë nga viti 2014 deri në 2016, fitoi Premier League me Chelsea dhe mori stolin e Interit në vitin 2019.
Sevilla: Julen Lopetegui, trajner i Sevilla që nga viti 2019 dhe e ka kaluar tërë karrierën e tij të lojës (dhe pjesën më të madhe të karrierës së tij menaxheriale) në Spanjë. Trajneri i Porto nga 2014 në 2016, ai ishte trajner i Kombëtares Spanjolle nga 2016 deri në 2018.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Kuvendi i Punës i FFK-së më 8 prill

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së ka mbajtur mbledhjen e radhës, nën drejtimin e presidentit Agim Ademi. Në këtë takim është vendosur që Kuvendi...

Klopp e Solskjaer njëzëri: Nuk i lëmë futbollistët t’i bashkohen Kombëtareve

Një problem serioz në horizont për trajnerët e Premier League-s. Nga data 22 deri më 31 mars, do të ndërpriten të gjitha...

Pioli: Na mungoi ritmi dhe cilësia, por edhe mungesat e bën të vetën

Trajneri Stefano Pioli u intervistua nga DAZN në fund të Milan-Udinese 1-1. i zhgënjyer normalisht nga barazimi. “Donim të fitonim. Mëkat! E dinim që do...

Philadelphia fiton në shtesë duelin e kryesuesve

Philadelphia fitoi 131-123 ndaj Utah jazz, në përballjen mes dy ekipeve kryesuese mes dy Konferencave. Në fund triumfoi Phila, ku u dallua Joel Embiid,...

Recent Comments