No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Zyrtare; Ronald Koeman, trajner i ri i Barcelonës (detajet e kontratës)

Zyrtare; Ronald Koeman, trajner i ri i Barcelonës (detajet e kontratës)

Ronald Koeman do të jetë trajneri i ri i Barcelonës nga sezoni i ardhshëm. Bordi i drejtorëve, në mbledhjen e tij të jashtëzakonshme këtë të hënë, mori këtë vendim, ndër shumë të tjerë. Pasi vendosi të shkarkojë Quique Setién, ky bord u pajtua të punësonte Ronald Koeman. Trajneri hollandez ishte kandidati numër një për ta mbajtur këtë pozicion, gjë që tashmë bëhet zyrtare. Shpjegimet e presidentit Josep María Bartomeu i kanë bindur pjesën tjetër të menaxherëve në klub. Ata miratuan propozimin e Bartomeu për Koeman mbi opsionet e tjera, që ishin në tryezë.

Sidoqoftë, disa gjëra duhej të mbylleshin më herët me trajnerin hollandez. Dhe kjo është ajo që bëri Grau, CEO i Barcelonës, ​​gjatë udhëtimit “vetëtimë” në Hollandë. Koeman duhej të mbyllte angazhimin e tij me kombëtaren portokalli. Mësohet se 57-vjeçari do të nënshkruajë për dy sezone, pasi të largohet nga Federata e Futbollit Hollandez si trajner i kombëtares. Një dorëheqje në këtë rast, që do të thotë se Barcelona duhet të paguajë midis 4 dhe 5 milionë euro.

Një shifër që trajneri holandez e kompenson nga kontrata e tij me katalanasit. Koeman kishte negociuar personalisht me presidentin Bartomeu ditët e fundit dhe e kishin mbyllur praktikisht marrëveshjen, që duhet të miratohej nga bordi. Kjo është ajo që ndodhi këtë të hënë, së pari, me miratimin e bordit, dhe këtë të martë, me njoftimin e nënshkrimit nga presidenti në një intervistë për “Barça TV”. Këtë të mërkurë, më në fund, gjithçka është bërë zyrtare.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Flet i pari i FFK-së: Asnjë lojtar nuk na ka refuzuar; Kosova i ka vetëm dy uniforma shpirtërore!

Muaji mars është muaji në të cilin Kombëtarja e Kosovës në futboll do t’i zhvillojë tri sfida shumë interesante. “Dardanët” do të ndeshen së...

Ponte Prizreni mposht Golden Yllin dhe bëhet lider

Ponte Prizreni e ka fituar kryendeshjen e javës së 22-të në Superligën e Kosovës në basketboll. Skuadra e drejtuar nga Arbnor Rifati ka fituar në...

Pasi solli në jetë binjaket, rikthehet në top formë prezantuesja e sportit Maki Bajrami

Ajo është një nga gazetaret dhe prezantueset më të njohura të sportit. Maki Bajrami mungoi për një kohë në...

Kapiteni besnik i Trepçës ‘89, “Muli” synon daljen në Evropë

Trepça ‘89 është ndër skuadrat me rezultatet më të mira në stinorin pranveror në Superligën e Kosovës në futboll. Fitorja 2:1 të premten kundër...

Recent Comments