No menu items!
Ballina SPORTE TJERA NBA – Play Off/ Lakers zhgënjejnë ndaj Portland

NBA – Play Off/ Lakers zhgënjejnë ndaj Portland

Orlando Magic e nisi mjaft mirë fazën Play Off, pasi ia doli të triumfojë me shifrat 122-110 përballë Milwaukee Bucks, në sfidën e zhvilluar në “HP Field House”.

Të udhëhequr nga malazezi Nikola Vucevic, i cili shënoi 35 pikë, rikuperoi 14 topa dhe dha 4 asiste, Magic vendosën një avantazh të konsiderueshëm që në fraksionin e parë të lojës dhe më pas menaxhuan mirë atë, për të regjistruar suksesin e parë.

Nga ana tjetër, Milwaukee Bucks bëri shumë pak për të shmangur humbjen dhe greku Giannis Antetokounmpo ishte i vetmi që u përpoq të çojë skuadrën drejt suksesin, por 31 pikët, 17 rikuperimet dhe 7 asistet e tij nuk mjaftuan për të shmangur humbjen.

Mjaft e luftuar ishte edh epërballja mes Indiana Pacers dhe Miami Heat, që në fund pa fitues këta të fundit me rezultatin final 101-113. Fraksioni i parë dhe i tretë shkuan për Pacers, ndërsa i dyti dhe i katërti u dominuan nga Heat, që ia dolën në fund të marrin suksesin edhe falë një ndeshjeje mjaft të mirë të dyshes Butler-Dragic.

James Harden ishte fantastik për Houston Rockets pasi shënoi 37 pikë, rikuperoi 13 topa dhe dha 3 asiste, duke ndihmuar skuadrën e tij të marrë fitoren me rezultatin 123-108 përballë Ocklahoma City Thunder, në sfidën e parë Play Off mes të dy ekipeve.

Rockets dominuan ¾-at e lojës dhe lëshuan vetëm në fraksionin e fundit, të cilin Ocklahoma e fitoi me shifrat 19-25, por avantazhi i Houston ishte i konsiderueshëm dhe ishte e pamundur që të ndryshohej fati i takimit.

Zhgënjen në sfidën e parë Play Off edhe Los Angeles Lakers, që u mposht nga Portland Trail Blazers me shifrat 93-100. Që prej rifillimit të kampionatit, skuadra kaliforniane nuk ka treguar një formë të mirë dhe kjo u pa edhe mbrëmjen e djeshme, ku fituan vetëm një nga 4 fraksionet e lojës.

Dyshja Anthony Davies – LeBron James mbetën në hije përballë sportistit të Portland Trail Blazers, Damian Lillard, i cili ishte edhe më i miri i ndeshjes me 34 pikë të shënuara, 5 topa të rikuperuar dhe 5 asiste.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Bunjaku shpalos detajet e projektit VAR: FIFA na ka përgëzuar për punën e bërë

VAR-i në Kosovë do të bëhet realitet në një të ardhme të afërt. Edhe pse ka të tillë që ende nuk besojnë...

Statovci: Nuk e di çfarë kërkojnë klubet pa stadiume në Superligë!

Ish-futbollisti i njohur kosovar, Faruk Statovci, tani në rolin e analistit ka kritikuar klubet e vogla, e sidomos ato që nuk kanë...

Munishi jep vlerësimin e tij për rastin diskutabil te Prishtina-Llapi

Ismet Munishi ka folur për rastin diskutabil në ndeshjen Prishtina – Llapi. Llapjanët janë ankuar në një penallti të...

Boshnjaku: Rezultatet na mundësojnë të luftojmë për dy trofetë

Me fitoren e Dritës ndaj Feronikelit të dielën (sot) ka përfunduar edhe java e 23-të në Superligën e Kosovës në futboll.

Recent Comments