No menu items!
Ballina KRYESORE Nga tetori, Kosovës prapë do t'i vijnë medalje nga xhudistët

Nga tetori, Kosovës prapë do t’i vijnë medalje nga xhudistët

Xhudistët fitojnë shumicën dërmuese të medaljeve për Kosovën në gara prestigjioze ndërkombëtare. Por medaljet e tyre kanë munguar që nga muajt shkurt.

Garat e xhudos, njëjtë si të sporteve të tjera, janë anuluar apo janë shtyrë për shkak të pandemisë COVID-19.

Për herë të fundit xhudistët kosovarë kanë fituar medalje në “Grand Slamin” e Parisit, gjashtë muaj më parë.

Distria Krasniqi kishte fituar medaljen e artë në kategorinë deri 52 kilogramë, ndërsa Nora Gjakova të bronztën në kategorinë deri 57 kilogramë.

Të dy xhudistet kishin garuar më 8 shkurt. Në shkurt ishte mbajtur edhe gara “Grand Slam” në Duesseldorf, por xhudistët kosovarë nuk garuan.

Ndërkohë koronavirusi nisi të përhapej, kufijtë u mbyllën dhe garat e xhudos u anuluan. Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IJF) po punon për kthim të garave. Së fundi, IJF-ja ka prezantuar protokollin për kthim në gara, ndërsa ky hap është mirëpritur nga trajneri i Kosovës në xhudo, Driton Kuka. Kuka pret që prej tetorit të vazhdohet me gara ndërkombëtare të xhudos, të nivelit të lartë ndërkombëtar.

“IJF-ja ka dërguar protokollin për gara, që është sinjal që në tetor do të fillohet me gara. Të paktën unë i kam këto informata. Me shumë mundësi gara e parë do të jetë ‘Grand Prix’ në Budapest”, ka thënë Driton Kuka për KOHËN të hënën.

“Nuk ka ndonjë vendim zyrtar për mbajtje të garave, por me këtë protokoll hapet rruga. Qeveria e Hungarisë ka përgatitur një protokoll për një ngjarje sportive, që është i përafërt me këtë të IJF-së. Ky është një sinjal pozitiv. Po ashtu në Hungari lejohet hyrja prej shteteve të ndryshme dhe kjo rrit gjasat për garën e parë në tetor në këtë vend”, ka shtuar Kuka.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shokohet Serbia: Futbollisti i njohur refuzon të luajë për Serbinë zgjedh një kombëtare tjetër

“Çfarë tronditje! Uros Djurdjevic, sulmuesi i Sporting Gijon dhe një ish-anëtar i ekipeve kombëtare të juniorëve të Serbisë, do të luajë për...

FC Prishtina fiton për herë të dytë turneun “Adem Jashari” 

FC Prishtina e ka fituar për herë të dytë trofeun e turneut tradicional në futsall “Adem Jashari”. Në ndeshjen finale të edicionit të 12-të...

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Recent Comments