No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Historike!!! PSG prek finalen e Championsit

Historike!!! PSG prek finalen e Championsit

PSG ka arritur në finalen e Champions Leagues për herë të parë në histori. Kampionët e Francës dominuan totalisht skuadrën e Leipzigut duke e mposhtur me rezultatin 3-0. Ekipi i Tuchel e nisi ndeshjen me vrull dhe arriti të shënonte shumë shpejt me anë të Marquinhos.

Mbrojtësi mori një pasim të mirë nga Di Maria në minutën e 13′ dhe me një shkëputje të mirë me kokë e dërgoi në rrjetë për 1-0. Furia e francezëve nuk u ndal dhe presingu i  tyre vuri në vështirësi mbrojtjen e gjermanëve.

Portieri Gulasci gaboi në të 42′ dhe PSG nuk fali në kundërsulm me Neymar dhe Di Marian. Pjesa e parë u mbyll me golin e argjentinasit për 2-0. Pjesa e dytë pa sërish parisienët në kontroll të lojës, ndërsa Leipzigu i pafuqishëm për të reaguar.

Djemtë e Tuchel kontrolluan ndeshjen dhe mbajtën topin në zotërim. Bernat shënoi për 3-0 në të 56′, sërish i ndihmuar nga pasiguria e mbrojtjes kundërshtare. PSG e sheh veten për herë të parë në finalen e Championsit, aty ku do të presë fituesin e çiftit Bayern-Lyon.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Ja kush janë 10 futbollistët më të shtrenjtë në botë

“KPMG Football Benchmark” ka përpiluar listën e 10 futbollistëve më të shtrenjtë në botë, duke përjashtuar sulmuesin norvegjez të Borussia Dortmund, Haaland, çmimi i...

Telashe të mëdha për Boateng; po hetohet se dhunoi ish-të dashurën, e cila u vetëvra më pas

Jerome Boateng po hetohet nga Prokuroria Publike e Mynihut për plagosje të Kasia Lenhardt, ish-të dashurës së tij, e cila bëri vetëvrasje dy javë...

Kosova mund të ketë telashe për shkak të Covidit në ndeshjet e marsit

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll muajin e ardhshëm nis një cikël tjetër kualifikues, atë të Botërorit “Katari 2022”. Do të grumbullohet më 22 mars,...

Muri i Atalantas bie pas 85 minutash, feston Reali

Fitore në frymën e fundit! Real Madrid gjen golin që ndoshta është tepër i rëndësishëm për fatin e kësaj përballje me eliminim direkt, duke...

Recent Comments