No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Një poshtërim tjetër që na detyron të ndërmarrim veprime

Një poshtërim tjetër që na detyron të ndërmarrim veprime

Shkruan: Lluís Mascaró
Barça mbylli një sezon të keq mbrëmë. Një nga më të këqijat në historinë e saj të fundit. Një edicion bosh; pa kupë, pa titull në La Liga dhe pa trofeun e Champions. Do të ketë kohë për t’i analizuar shkaqet e dështimit, por faji duhet të ndahet midis një bordi të paaftë për të rigjeneruar projektin sportiv, një trajneri (ose, përkundrazi, trajnerëve, sepse Quique Setión arriti në janar) pa guxim të përballet me ndryshimet që ai kishte nevojë dhe një stafi të pasur me shumë fuqi të cilit duhet t’i imponohet një revolucion absolut.
Në ditët në vijim, Bartomeu (i cili nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen) do të duhet të marrë vendime të rëndësishme për të ardhmen e afërt të Barçës. E para (dhe më e lehta) do të jetë të ndryshohen sërish trajnerët. Setión nuk mund të vazhdojë edhe për një ditë më shumë, sepse ai nuk ka as hierarki, as guxim për të rregulluar rrjedhën e kësaj anijeje që po fundoset. Por shkarkimi i teknikut nuk duhet të jetë masa e vetme. Sepse Barça po vdes. Në fund të një cikli të pakthyeshëm edhe operacioni duhet të jetë absolut …
Por le të përqendrohemi, tani për tani, në atë që ndodhi dje në Lisbonë. Barça pësoi një tjetër katastrofë në Evropë. Pas poshtërimeve të Romës dhe Liverpoolit erdhi rishikimi historik i Bayernit. Për turpin e të gjithë katalanasve. Gjermanët kapërcejnë skuadrën e Barças si një shkelës i vërtetë dhe pa mundësi të përgjigjeshin. Në pjesën e parë, skuadra e Flick ishte një ciklon dhe Barça një karikaturë e dobët dhe e trishtuar. Gjermanët shënuan katër gola por ishin në gjendje të shënonin gjysmë duzinë. Ose më shumë.
Ata ishin aq superior, aq shumë, saqë festa kaloj në tallje. Dhe në këtë rast nuk kishte as indolencë të Barçës, por pafuqi. E cila është ndoshta më keq. Sepse nuk ka zgjidhje. As Messi, argumenti i vetëm që katalanasit u kapën në kërkim të mrekullisë, nuk mund të bënte asgjë. Dhe problemi nuk është Messi. Por gjithçka përreth tij … Në fushë dhe në zyra.

(Autori është zëvendësdrejtor i gazetës së njohur katalanase Sport)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Tifozët e Ballkanit nisin ta kërkojnë rikthimin e Ismet Munishit

Dy ndeshjet e fundit pa fitore e po ashtu edhe eliminimi nga Kupa e Kosovës ishin të mjaftueshme që aventura e Bledi...

Batatina për llapjanët që i ka kundër: Ata i kemi që çaji të pihet më shumë!

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina përmes një postimi ka thënë se është i lumtur që 99% të llapjanëve e mbështetin.

“Nuk merremi me analista”: Nga Drita i reagojnë ashpër Granit Begollit për deklaratën kundrejt Xhevdet Shabanit

Nuk ka asnjë dyshim të vetëm se Xhevdet Shabani ka qenë futbollisti më i rëndësishëm te Drita e Gjilanit në vitet e...

Muharrem Sahitit komenton postin e ri në Federatën e Futbollit të Kosovës

Kombëtarja e Kosovës në futboll nga muaji mars nis një mision të qartë, atë të kualifikimit në Kampionatin Botëror “Katar 2022”.

Recent Comments