No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR Kalimi në Turqi, shpërblim për sakrificën e Topallit

Kalimi në Turqi, shpërblim për sakrificën e Topallit

Rruga e Jetmir Topallit për të arritur nga Superliga e Kosovës në Superligën e Turqisë nuk ishte e lehtë. Kishte shumë sfida përpara saqë është dashur sakrificë e madhe për ta realizuar ëndrrën.

Udhëtimi i tij i përditshëm thotë se ka qenë nga gati 100 kilometra, kryesisht me autobus, herë me para e herë pa to, shkruan Koha.

Por, ai nuk u ndal së ndjekuri ëndrrën që të enjten mbrëma iu realizua.

Ai u transferua nga Ballkani te skuadra elitare e Turqisë, Malatyaspor, skuadër me të cilën ka nënshkruar kontratë trevjeçare. Kalimi në elitën e futbollit turk vlerësohet e arritur e madhe për Topallin. Është ndër të rrallët futbollistë që nga futbolli kosovar ka bërë hap të madh drejt një lige të vlerësuar, siç është ajo e Turqisë.

Topalli nga mediumet në Turqi është cilësuar si “Muriqi i ri”, duke iu referuar yllit kosovar të skuadrës turke, Fenerbahçe, Vedat Muriqi. Muriqi është shtyllë e sulmit të Kosovës, derisa po kërkohet nga shumë skuadra të mëdha evropiane falë paraqitjeve të mira në vitet e fundit në Turqi.

Karrierë si të Muriqit pret të ketë edhe Topalli.

“Sakrifica ka qenë e madhe, por unë nuk jam dorëzuar. Kam pasur udhëtime të përditshme nga gati 100 kilometra me autobus nga Kaçaniku për në Prishtinë, herë me pare e herë pa pare. Por, unë kam qenë i vendosur dhe i përkushtuar për t’i arritur qëllimet e mia, në mënyrë që ta bëj krenar familjen dhe të gjithë ata që më kanë qëndruar pranë”, ka thënë Topalli të premten, në një intervistë për KOHËN.

Karriera e tij nisi në moshën 12-vjeçare në shkollën e futbollit “New Star”, në vendlindjen e tij, në Kaçanik.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

A i paska FFK-ja dy Agim Adema? Derisa presidenti po zhvillon takime në Gjermani, kush është Agimi tjetër që po “rrahet” korridoreve të FFK-së?

Dikush po rrenë, po rrenë aq dobët e aq paskrupullt, saqë demantohet tepër lehtë, tepër thjeshtë, por, cila është arsyeja?Gjatë ditë së sotme, në...

Dramë në ‘Minatori’, Trepça fiton pas dy vazhdimeve ndaj Ponte Prizrenit

Trepça ka shënuar fitore ndaj Ponte Prizrenit me shifrat 116:114 (23:31, 28:22, 24:17, 14:19, 9:9, 18:16), në kuadër të javës së 21-të të FIVE...

Prishtina triumfon në Prizren

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Bashkimit në Prizren me rezultat 88:99 (19:24, 21:25,  21:16, 28:34), në kuadër të javës së 21-të në FIVE...

Prishtina fiton në frymën e fundit ndaj Trepçës’89

Leonit Abazi ka shënuar golin e fitores për Prishtinën kundër Trepçës ’89 në stadiumin “Riza Lushta” në Mitrovicë. Mbrojtësi Abazi shënoi për rezultatin final 2:1...

Recent Comments