No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Leipzig vazhdon ëndrrën Champions, e eliminon Atletico Madridin

Leipzig vazhdon ëndrrën Champions, e eliminon Atletico Madridin

Ëndrra e Leipzig vazhdon. Skuadra gjermane arriti një fitore madhështore kundër Atletico Madrid, duke u kualifikuar për herë të parë në histori në gjysmëfinalet e Champions League.

2-1 fituan djemtë e Julian Nagelsmann, të cilët ia dolën përballë një prej skuadrave më të vështira në botë. Pjesa e parë nuk dhuroi gola, ndërsa 45 minutat e dyta ishin plot emocione.

Dani Olmo zhbllokoi ndeshjen në minutën e 50-të. 22-vjeçari spanjoll finalizoi me kokë një kros të Sabitzer, duke mposhtur sllovenin Jan Oblak. Diego Simeone reagoi, hodhi në fushë Joao Felix dhe talenti portugez barazoi ndeshjen pas 20 minutave.

20-vjeçari ndërmori një inkursion të bukur dhe u pengua në mënyrë të parregullt nga mbrojtja e Leipzig. Joao Felix nuk gaboi nga pika e bardhë dhe festa ndryshoi krah.

Kur u duk se kjo përballje do të shkonte në shtesa, gjermanët tronditën ekipin e Simeones. Minuta e 88-të, dalje e bukur, topi shkoi në këmbët e Tyler Adams dhe amerikani që kishte vetëm 16 minuta që kishte zbritur në fushë, goditi drejt portës kundërshtare.

Gjuajtja e tij u devijua nga një mbrojtës i Atleticos dhe përfundoi në rrjetë. Festë e madhe për surprizën Leipzig, teksa spanjollëve nuk u mjaftuan 9 minutat shtesë. Eliminim i dhimbshëm për “Colchoneros”, teksa Leizpig do të sfidojë PSG në datë 18 gusht për një biletë në finalen e madhe të Champions League.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Shokohet Serbia: Futbollisti i njohur refuzon të luajë për Serbinë zgjedh një kombëtare tjetër

“Çfarë tronditje! Uros Djurdjevic, sulmuesi i Sporting Gijon dhe një ish-anëtar i ekipeve kombëtare të juniorëve të Serbisë, do të luajë për...

FC Prishtina fiton për herë të dytë turneun “Adem Jashari” 

FC Prishtina e ka fituar për herë të dytë trofeun e turneut tradicional në futsall “Adem Jashari”. Në ndeshjen finale të edicionit të 12-të...

FFK me projekt të ri për futbollin e femrave, subvencionohen lojtaret dhe trajnerët

Sot në ambientet e FFK-së është mbajtur një takim me përfaqësuesit e klubeve të femrave të Ligës së Parë dhe Ligës U16....

7 vjet nga miqësorja që theu barrierat – Ademi: Datat si kjo na motivojnë për suksese

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka rikujtuar nëpërmjet një shkrimi ditën e miqësores së parë zyrtare kundër Haitit, e cila ishte zhvilluar më 5...

Recent Comments