No menu items!
Ballina KRYESORE Sportistëve elitarë dhe klubeve të kualifikuara në Evropë u lejohen stërvitjet

Sportistëve elitarë dhe klubeve të kualifikuara në Evropë u lejohen stërvitjet

Bordi Këshillëdhënës për COVID-19 ka miratuar kërkesën e Komitetit Olimpik të Kosovës që të lejojë stërvitjet për sportistët elitarë që kanë siguruar normë olimpike dhe për ata që kanë gjasa të sigurojnë normën. Po ashtu janë lejuar stërvitjet për klubet që kanë siguruar kualifikimin në garat evropiane.

Bordi Këshillëdhënës për COVID-19, që kryesohet nga mikrobiologu Lul Raka, në mbledhjen e fundit ka miratuar kërkesën e Komitetit Olimpik të Kosovës për të lejuar stërvitjet për sportistët elitarë dhe klubet që kanë siguruar pjesëmarrjen në Evropë.

Me masat e reja të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, janë ndaluar aktivitetet sportive, përjashtim bëjnë vetëm disa nga sportet individuale.

Por KOK-u ka kërkuar të lejohet stërvitja edhe te sportet tjera. Bordi ka miratuar kërkesën. Sportistëve elitarë është rekomanduar testime të rregullta për COVID-19.

“Lejohet stërvitja e sportistëve të përzgjedhur elitarë (6 nga ta janë me normë olimpike) dhe sportistëve që kanë gjasa reale për të siguruar normën olimpike. Stërvitjet organizohen nën masë të zbatimit të protokollit të MSH-së për parandalimin e COVID-19. Për mbarëvajtjen, përgjegjësinë e mbartin federatat, klubet dhe vet sportistët. Sportet e kësaj kategorie elitare që lejohen për stërvitje janë: xhudo, mundja, karate, boks, atletika dhe noti. Këshillohen garuesit që të kryejnë testime të rregullta. Lejohet stërvitja e klubeve të kualifikuara në Evropë si futbolli, futsalli, hendbolli, volejbolli. Sportet individuale janë lejuar me vendimin e fundit të Qeverisë. KOK-u ka sjellë listën e detajuar të këtyre sporteve”, thuhet nga Bordi Këshillëdhënës për COVID-19.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Barcelona bën mrekullinë ndaj Sevillas, feston edhe Leipzig në Gjermani

Barcelona ka bërë përmbysjen e madhe kundër Sevilla dhe është kualifikuar në finalen e Kupës së Spanjës. Katalanasit triumfuan me rezultatin 3-0 në ndeshjen...

Milani i shpëton humbjes në minutën e fundit të ndeshjes

Milani e ka bërë një hap mbrapa në luftën për titullin e Serie A-së. “Rossonerët” kanë qenë sonte nikoqirë...

Insigne pas ndeshjes shpërthen keq me shokët e ekipit dhe trajnerin Gattuso

Lorenzo Insigne shumë i zemëruar me shokët e tij të skuadrës për mënyrën se si përfundoi Sassuolo-Napoli 3-3. Skuadra e De Zerbi rrëmbeu barazimin për...

Celina nuk e shpëton Dijonin nga humbja e radhës në Ligën 1

Dijoni vazhdon të ketë rezultate negative në elitën e futbollit francez. Në ndeshjen e vlefshme të javës së 28-të...

Recent Comments