No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Van Basten: De Ligt nuk është rritur fare te Juventusi

Van Basten: De Ligt nuk është rritur fare te Juventusi

Matthijs De Ligt u shpall kampion i Serisë A në përfundim të sezonit të tij të parë në elitën e futbollit italian. Pas një nisjeje të vështirë, mbrojtësi i ri holandez e mori veten dhe i bindi të gjithë, duke merituar lëvdat për paraqitjet e tij në qendër të mbrojtjes. Në fakt, thuajse të gjithë, sepse ka edhe nga ata zëra të rëndësishëm, si bashkëkombësi i tij, Marco van Basten, që e “ngelin në klasë” 20-vjeçarin.

“Nuk është rritur krahasuar me atë që ishte kur luante tek Ajaxi. Ishte i pafat që nuk kishte Chiellinin në krah. Do të kishte mësuar më shumë te Barcelona apo Manchester City.”

Ish-trajneri holandez, fitues i “Topit të Artë” kur luajti me Milanin, skepticizmin e tij e shpjegon me zgjedhjen e de Matthijs De Ligt për të luajtur në Serinë A.

“Nuk mendoj se është përmirësuar shumë nga sezoni i kaluar. Bonucci është lojtar shumë i mirë, por nuk udhëheq shokët e skuadrës. Tek City, Reali apo Barcelona mendoj se do të kishte mësuar më shumë. Seria A është më e dobët sesa La Liga apo Premier League.”

Për ta sqaruar konceptin e tij, merr një shembull:

“Te Sampdo luajnë Chabot e Thorsby, dy lojtarë që nuk kanë spikatur as në Eredivisie”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Sekreti i Chelseat, ngrohja e këpucëve me mikrovalë!

Mbrapa momentit të mirë të Chelsea-t pas marrjes së drejtimit të ekipit nga ana e Thomas Tuchel, duket se fshihet një pajisje elektroshtëpiake. Sipas The...

Verrati: Mund të fitojmë gjithçka

Marco Verrati ka folur për kanalet zyrtare të Paris Saint-Germain. “Ky vit është më i komplikuar për gjithçka: në jetë, në sport, kudo. Po jetojmë...

Koronavirusi “ngujon” Interin, Conte anulon konferencën për shtyp

Pas pesë rasteve të pozitivitetit me Coronavirus tek Interi, që përfshinin Marotta, Ausilio, Antonello, avokati Capellini dhe një anëtar të stafit, trajneri Antonio Conte...

LeBron i kundërpërgjigjet ashpër suedezit të Milanit, “hap zjarr” ndaj Ibrës

LeBron James ka kundërshtuar pretendimin e Zlatan Ibrahimovic se sportistë si ai duhet ta mbajnë larg politikën. Sulmuesi i Milanit e thumboi ikonën e...

Recent Comments