No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Juventusi kampion për herë të 36-të, për herë të 9-të radhazi

Juventusi kampion për herë të 36-të, për herë të 9-të radhazi

Juventusi më në fund mbyll llogaritë e titullit dy javë para fundit të kampionatit. “Zonja e vjetër” fitoi 2-0 përballë Sampdorias në “Allianz Stadium” dhe shpallet për herë të nëntë radhazi dhe të 36-tën në histori kampion i Italisë. Në fakt, ishte thjesht çështje kohë që bardhezinjtë ta siguronin matematikisht trofenë, pasi edhe rivalët e këtij sezoni, Interi dhe Lazio, kanë gabuar shumë pas rikthimit të futbolli nga pauza e pandemisë.

Golat ndaj ekipit gjenovez në këtë sfidë përmbyllëse të javës së 36-të i shënuan Cristiano Ronaldo në fundin e pjesës së parë dhe Bernardeschi në mesin e të dytës. Në të 77-ën Thorsby e la në inferioritet numerik Sampdorian, duke ua bërë edhe më të thjeshtë administrimin e lojës bardhezinjve në minutat e mbetura,  madje në minutën e 89-të Ronaldo humbi një 11-metërsh.

Me golin e shënuar ndaj Sampdorias CR7 shkon në kuotën e 31 finalizimeve në Serinë A, tri më pak se Ciro Immobile, që kryeson renditjen e goleadorëve të kampionatit italian.

Sa i përket titullit të fituar, Juventusi e ka merituar plotësisht, pasi ka qenë gjithmonë lokomotiva e Serisë A, edhe pse në momente të caktuara është vënë në pozitë të vështirë nga Interi dhe Lazio. Gjihthsesi, duke marrë në konsideratë diferencën që “Zonja e Vjetër ka me rivalët e saj në Serinë A dhe faktin që nuk arriti ta fitonte Kupën e Italisë, sezoni do të konsiderohej tepër i suksesshëm vetëm në rast triumfi në Champions League.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Bledar Devolli tregon kush është trajneri më i mirë në Kosovë

Sot u zhvilluan dy ndeshje të xhiros së 22-të të Superligës së Kosovës në futboll. Ballkani u mposht minimalisht në derbin e javës nga Llapi...

Munishi tregon si e mposhti Llapi ish-skuadrën e tij Ballkanin

Xhiro e 22-të e Superligës së Kosovës sot na solli dy ndeshje të cilat ndikuan në ndryshimin e renditjes tabelare, duke e...

Deklaratë e përbashkët e Ademit dhe Salihut: “Grushtimi ynë”, sajesë e portalit që prodhon rrena!

Dy drejtuesit e futbollit kosovar, Agim Ademi e Eroll Salihu kanë reagur sonte me një deklaratë të përbashkët, pasi ditën e djeshme portali "Gazeta...

Shkëmbi: Llapi e meritoi fitoren, ne luajtëm dobët

Trajneri i Ballkanit, Bledi Shkëmbi ka vlerësuar se skuadra që drejton luajti dobët ndaj Llapit. Llapi në Podujevë e mposhti Ballkanin me rezultatin 1:0. Sipas...

Recent Comments