No menu items!
Ballina KRYESORE Gjilani barazon me Ballkanin, e shpall Dritën kampion!

Gjilani barazon me Ballkanin, e shpall Dritën kampion!

Ballkani ka lëshuar në fund një fitore me rikthim ndaj Gjilanit, pasi ka barazuar 2-2 në ndeshjen e vlefshme për javën e 32-të në Ipko Superligën e Kosovës në futboll dhe me këtë barazim Drita është bërë matematikisht kampion i këtij sezoni.  

Skuadra e drejtuar nga Ismet Munishi ka dhuruar një super-paraqitje dhe një rikthim fantastik ndaj Gjilanit, por nuk ka arritur ta mbajë epërsinë deri në fund.

Ishte ekipi i Gentjan Mezanit që arriti të barazojë në minutat shtesë dhe të marr një pikë shumë të vlefshme në luftën për një vend në Evropë.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të hapur, me Ballkanin për një nuancë më të mirë dhe më kërkues, por me vendasit që gjeten golin e vetëm.

Goli i vetëm edhe përkundër rasteve të shumta, erdhi në minutën e 42-të dhe ishte Kushtrim Shabani, i cili shënoi për 1-0.

Në pjesën e dytë, përsëri ishte Ballkani skuadër më e mirë dhe mundi iu shpagua duke shënuar dy gola të shpejtë dhe duke kaluar në epërsi.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 73-të me Mirlind Dakun që shënoi nga afërsia për 1-1, ndërsa Jetmir Topalli (75’) me kokë shënoi për 1-2.

Deri në minutat e fundit, Gjilani tentoi disa herë, ashtu edhe sikurse edhe Ballkani, por golin e gjeten vetëm vendasit, të cilët shënuan me anë të Keita Razak (90+) dhe ndeshja u mbyll me barazim 2-2.

Kjo fitore e shpall kampion Dritën për sezonin 2019/20 në Ipko Superligën e Kosovës.

Me këtë barazim, Gjilani e sheh veten në pozitën e dytë me 65 pikë, ndërsa Ballkani në të tretin me 64 pikë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Peja pëson humbje nga Ponte Prizreni

Ponte Prizreni ka shënuar fitore ndaj Pejës me rezultat 89:81 (21:24, 25:18, 23:16, 20:23), në kuadër të javës së 17-të në Superligën...

Presidenti i FFK-së: Shpresoj që së shpejti të kthehen tifozët, janë hijeshia e kampionatit

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka uruar FC Prishtina për suksesin e arrirur sot në ndeshjen e Superkupës, por njëherësh ka përgëzuar edhe futbollistët...

Sigal Prishtina mposht Rahovecin

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Rahovecit në udhëtim 75:93 (16:19, 27:23, 15:22, 17:29), në kuadër të javës së 17-të në Superligën...

A do të luhet gjithmonë Superkupa në Turqi? – përgjigjet Agim Ademi

Prishtina fitoi Superkupën e Kosovës pasi triumfoi ndaj Dritës. Rezultati përfundimtar i takimit ishte 3-1 në favor të kryeqytetasëve me takimin që ishte shumë...

Recent Comments