No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR SHGSK i reagon Tahir Batatinës

SHGSK i reagon Tahir Batatinës

Shoqata e Gazetarëve Sportivë të Kosovës ka reaguar ndaj trajnerit të Llapit, Tahir Batatina pas prononcimit të tij dje në emisonin ‘Sport Show’.

Batatina i është drejtuar gazetarëve me fjalët: “Nëse të dhemb ty për Agim Ademin, atëherë merre çoe te shtëpia”.

ShGSK në reagimin e tyre, bën thirrje për përmbajtje ndaj gjuhës ofenduese ndaj komunitetit sportiv.

Më poshtë reagimi i plotë i ShGSK:

Shoqata e Gazetarëve Sportivë të Kosovës, reagon ndaj opinionit ofendues të trajnerit të KF Llapit Tahir Batatina, drejtuar gazetarëve të Klan Kosovës, Emanuel Syla dhe Maki Bajramit, në emisionin Sports Show të datës 19 korrik 2020.
Si bord i SHGSK-së, konsiderojmë se ofendimet ndaj gazetarëve janë të papranueshme dhe si të tilla i dënojmë, ku preket identiteti dhe të drejtat e tyre.
Andaj, kërkojmë nga trajneri në fjalë por edhe të gjithë komuniteti sportiv që të përmbahen nga gjuha ofenduese. Gazetarët janë ata të cilët edhe në kushte të rënda pandemie, po mundohen ta kryejnë punën e tyre profesionale. Ne nuk mbajmë anën e askujt në relacionet e interesit, as të klubeve e as të Federatës së Futbollit të Kosovës në këtë rast.
Sikurse klubet, poashtu edhe gazetarët duhet të kenë të drejtat të kryejnë punën e tyre, duke iu përmbajtur gjithnjë kodit etik dhe profesional gazetaresk.

Me nderime,
Bordi i SHGSK-së
20.07.2020, Prishtinë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Batatina: Kastriot Rexha e bëri diferencën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka vlerësuar paraqitjen e skuadrës në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Dritës. Llapi...

Nuhiu: Në pjesën e dytë shfrytëzuam lodhjen e Llapit

Trajneri i Dritës, Ardian Nuihu është shprehur i kënaqur me fitoren e skuadrës së tij ndaj Llapit. Trajneri nga...

Kosova fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Maqedonisë së Veriut

Edhe në ndeshjen e dytë miqësore vashat e Kombëtares së Kosovës kanë arritur fitore në duel me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut,...

Drita fiton bindshëm ndaj Llapit

Kampionia në fuqi Drita ka shënuar fitore me rezultat bindës të dielën në stadiumin “Zahir Pajazit” në Podujevë, ndaj Llapit 4:2.

Recent Comments